Rada Miasta Krakowa, na zlecenie Prezydenta Miasta, podjęła decyzję o utworzeniu nowego użytku ekologicznego. Nazwany „Gryziel”, obejmuje on obszar o powierzchni 1,003 ha i znajduje się na terenach miejskich Dzielnicy VIII Dębniki, w pobliżu ulicy Juranda ze Spychowa.

Nazwa nowo utworzonego obszaru nawiązuje bezpośrednio do rzadkiego gatunku pająka – gryziela zachodniego (Atypus affinis), który jest objęty ochroną. To miejsce to jedno z czterech obecnie znanych w Polsce miejsc występowania tego gatunku. Dlatego głównym celem ustanowienia „Gryziela” jako użytku ekologicznego jest ochrona murawy kserotermicznej – siedliska, które odgrywa kluczową rolę w zachowaniu bioróżnorodności. Murawa ta jest domem dla wielu rzadkich lub chronionych gatunków roślin i zwierząt, dostarczając im schronienia, miejsc do rozmnażania oraz sezonowego przebywania.

„Gryziel” doskonale uzupełnia już istniejące obszary ochronne w Tyńcu, które mają za zadanie chronić fragmenty rozległych muraw kserotermicznych. Są to ekosystemy przejściowe, które tworzą barwne łąki o bogatej i różnorodnej florze, znajdujące się pomiędzy lasem a łąkami. Mimo postępującej degradacji tego typu siedlisk, projektowany obszar użytku „Gryziel” nadal ma ogromną wartość przyrodniczą na skalę lokalną. Jest to najważniejszy obiekt w południowej Polsce pod względem ochrony stanowisk gryziela zachodniego.

Użytek ekologiczny jest formą ochrony przyrody, którą może ustanowić Rada Miasta. Kraków posiada w tej kwestii duże doświadczenie – jest jednym z miast w Polsce z największą ilością użytków ekologicznych. Na terenie miasta występuje ich już dwadzieścia, obejmują one różne typy obszarów: od lasów, przez łąki zmiennowilgotne i świeże, tereny podmokłe, stawy, aż po tereny poprzemysłowe – jak na przykład obszary dawnych kamieniołomów Zakrzówek czy Libana.