Zamieszkujący miasto Kraków mogą skorzystać z bezpłatnych badań, wykładów, pokazów, stoisk prozdrowotnych podmiotów oraz porad i konsultacji specjalistów. W sobotę, 9 marca, odbywa się to wszystko w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22. Planowane są również dodatkowe atrakcje jak muzykoterapia, warsztat florystyki czy miejsce edukacyjne dla najmłodszych.

Podczas tej inicjatywy pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich” w godzinach od 9:00 do 16:00 krakowianie mają możliwość przeprowadzenia szereg badań profilaktycznych. Będą to m.in. badania laboratoryjne takie jak morfologia, TSH, sprawdzenie markerów nowotworowych kobiecych i męskich oraz testy na obecność wirusa HCV. Dodatkowo przewidziano pomiar glikemii i lipidów, tętna i ciśnienia tętniczego, badanie wydolności płuc czy analizę masy ciała. Dostępne będą również konsultacje urologiczne dla panów a nawet mobilne punkty umożliwiające sprawdzenie wzroku, gęstości kości oraz EKG serca, które będą zlokalizowane na parkingu przed budynkiem.

Ważnym elementem wydarzenia będą także prelekcje. Specjaliści z krakowskich szpitali i stowarzyszeń prozdrowotnych poruszą tematy związane z profilaktyką nowotworów, HTZ, niepłodnością i metodami in vitro, profilaktyką nadciśnienia tętniczego i otyłości, fizjoterapią, problemami osób starszych oraz zdrowiem psychicznym.

Krakowianie będą mogli uzyskać informacje na stoiskach miejskich podmiotów leczniczych, NFZ-u czy Sanepidu na temat programów profilaktycznych, szczepień i zdrowego trybu życia. Przygotowano również konsultacje dietetyczne i doradztwo z zakresu chorób układu oddechowego. Stanowisko szkoły rodzenia będzie oferować przyszłym rodzicom prezentacje pielęgnacji noworodka.

Zabawa nie ominie najmłodszych oraz nastolatków. Organizatorzy przygotowali dla nich salę zabaw, pokazy pierwszej pomocy i użycia AED, grę planszową wielkiego formatu oraz alkogogle i narkogogle do demonstracji upośledzenia zmysłów spowodowanego spożywaniem substancji odurzających czy też przedawkowaniem leków.

„Zdrowie dla wszystkich” to doskonała okazja, aby zadbać o zdrowie całej rodziny. To wydarzenie przeznaczone jest dla każdego mieszkańca Krakowa – zarówno kobiet, mężczyzn, seniorów, dzieci jak i przyszłych matek czy zapracowanych krakowian, którzy na co dzień nie mają czasu, aby udać się do lekarza.