Podczas targów zwierząt egzotycznych w Krakowie, doszło do zatrzymania jednego z wystawców. Zespół policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, funkcjonariuszy z Komisariatu Policji IV oraz biegłego weterynarza, podejrzewał, że 54-letni mężczyzna sprzedawał gatunki objęte ochroną i korzystał z sfałszowanej dokumentacji dotyczącej gadów.

Informacja o potencjalnej nielegalnej działalności na krakowskim jarmarku egzotycznych zwierząt i roślin z całego świata, pojawiła się 2 czerwca. Funkcjonariusze zostali poinformowani o możliwości handlu zwierzętami chronionymi przez konwencję waszyngtońską „CITES”. Badania prowadzone przez policję skierowały uwagę na jednego ze sprzedawców, który według podejrzeń, mógł używać fałszywej dokumentacji hodowlanej gatunków dzikiej fauny.

W wyniku dalszego śledztwa ustalono, że 54-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, na swoim stoisku prezentował dokumenty, które mogły być przerabiane. W trakcie przeszukania stoiska, osoby oraz pojazdu zatrzymanego, policjanci zabezpieczyli 4 warany i 15 żółwi różnych gatunków. Dodatkowo, w toku postępowania zabezpieczono dokumentację dotyczącą gadów, wizytówki oraz wydruki z notatkami własnoręcznymi.

W wyniku podejrzenia popełnienia przestępstwa, właściciel stoiska został aresztowany. Policjanci odwiedzili następnie miejsce zamieszkania 54-latka, gdzie natrafili na martwego węża Trimeresurus oraz 13 żywych okazów tego samego gatunku, węża Phytona siatkowego, węża zbożowego, 4 legwany fidżyjskie, 1 jaszczurkę Scynk i 4 jaszczurki Phelsuma Borbonica. Znalezione zwierzęta zostały przekazane biegłemu weterynarzowi do dalszego postępowania.

Po wydaniu opinii przez biegłego, 54-letni mężczyzna będzie musiał stawić czoła zarzutom związanych z podrabianiem dokumentów i naruszeniem Ustawy o ochronie przyrody, poprzez nielegalne posiadanie gatunków zwierząt stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.