Na Kraków spada smocza inwazja! Teatr Groteska ma zaszczyt zaprosić na 23. rocznicę Wielkiej Parady Smoków. Tegoroczna edycja, która odbędzie się 8 czerwca, będzie nosić tytuł „Smoki bajek, baśni i powieści”. Szczególnym punktem programu sobotniego wieczoru, odbywającego się tradycyjnie u podnóża Wawelu, będzie Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle. Główną atrakcją wydarzenia będą ogromne, wzbijające się w powietrze smoki, animowane przez aktorów i zespół Teatru Groteska na płynących po Wiśle barkach i statkach.

– Z ogromnym zadowoleniem przyjmuję fakt, że kontynuujemy tę tradycję. Przez chwilę nie byłem pewien, czy rzeczywiście tak się stanie. Jestem przekonany, że tego typu przedsięwzięć nie wolno nam porzucać i powinniśmy je realizować bezustannie. Adolf Weltschek, wspomagany przez ekipę Teatru Groteska, ponownie wziął na siebie ciężar organizacji tego wydarzenia – wyznaje Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Impreza będzie ozdobiona niespodziewanymi świetlnymi i laserowymi efektami oraz oszałamiającą muzyką. Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, tak jak w latach poprzednich, będzie prowadzone w duchu ekologii.

– Zgodnie z tradycją miasta, 8 czerwca, w dniu jego święta, odbędzie się nasze wieczorne widowisko. Jestem pewien, że wielu ludzi, którzy wyrażali obawy o brak tego wydarzenia, ucieszy się, że smoki powracają i wieczorne wydarzenie odbędzie się w pełnym zakresie. Współpracując z Teatrem Groteska, w którym pracuje fantastyczny zespół ludzi zdolnych do realizowania tak skomplikowanych projektów, dołożymy wszelkich starań, aby przygotować spektakularne widowisko – zapewnia Adolf Weltschek, były dyrektor Teatru Groteska.

Zgodnie z tradycją, smoczy weekend opanuje cały Kraków. Smoczy Piknik Rodzinny odbędzie się na bulwarach przy Smoczej Jamie (8–9 czerwca). Wszystkich gości czekają ekscytujące smocze gry i zabawy, liczne konkursy i atrakcje pod namiotami partnerów pikniku.

Tradycyjna Wielka Parada Smoków rozpocznie się w niedzielę, 9 czerwca, dokładnie w południe. Kilkanaście smoków przejdzie ulicą Grodzką na Rynek Główny. Część z nich weźmie udział w rywalizacji o tytuł najpiękniejszego smoka.

Wielka Parada Smoków to wydarzenie, które organizowane jest od roku 2000 przez Teatr Groteska. Stało się ono nieodłącznym elementem kulturowej mapy Krakowa – przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata. Serdecznie zapraszamy do Krakowa!