W tym sezonie letnim krakowska branża gastronomiczna rozpoczęła inicjatywę, która ma na celu zachęcić do oddawania krwi. W zamian za hojność dawców, do końca sierpnia oferowane są zaproszenia do 17 różnych restauracji biorących udział w tej akcji. I

Tegoroczna edycja akcji „Oddaj krew –odwiedź gastro” jest już jej czwartą odsłoną. Pomysłodawcą jest Krzysztof Dąbrowa, właściciel restauracji Nalej Se i rzecznik Stowarzyszenia Lepszy Kraków. Dąbrowa zdołał przekonać do współpracy jeszcze 16 innych restauratorów, a całość działań realizowana jest we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Dąbrowa podkreśla, że lato to tradycyjnie okres, gdy zapas krwi jest szczególnie niski – wypadki drogowe są częstsze, a regularni dawcy często wyjeżdżają na urlopy. Akcja ma na celu dodatkowo zmotywować mieszkańców Krakowa do oddawania krwi. Dąbrowa zauważa, że w związku z popularnością inicjatywy, więcej właścicieli restauracji postanowiło dołączyć do akcji i zachęcić do tego szlachetnego czynu.

Jak wyjaśnia Dąbrowa, zasady są proste: osoba, która odda krew do końca sierpnia, dostanie specjalny kupon uprawniający do odwiedzenia jednej z restauracji biorących udział w akcji. Kupony dla dawców krwi będą dostępne w siedzibie RCKiK przy ul. Rzeźniczej 11 oraz w oddziałach terenowych przy ul. Wielickiej 265 i na os. Na Skarpie 66a, a także podczas akcji wyjazdowych. Organizatorzy planują zakończyć kampanię specjalnym wydarzeniem na otwartym powietrzu, które odbędzie się na placu Galerii Kazimierz – partnera akcji.

W nagrodę za oddanie krwi, dawcy otrzymują różne smakołyki charakterystyczne dla danego lokalu – mogą to być desery, pizza, zestawy lunchowe, przekąski, dania kuchni tajskiej, piwa rzemieślnicze i wiele więcej. Po każdym oddaniu krwi można więc wyruszyć na prawdziwe kulinarne zwiedzanie miasta.

Wśród lokali biorących udział w akcji są zarówno ci, którzy wspierali ją wcześniej, jak i nowi uczestnicy. Można tu wymienić restauracje Poranki, Salute, Trattorię Amici, mikrobrowar TEA Time Brewpub, gamepub Cybermachina czy kawiarnię Kawa Romanowicza. Dołączyły także TAJ z Kazimierza oraz ze Starego Miasta, bistro Przyjaciele, hinduska restauracja Indus Tandoor, pizzerie Hot Mamita oraz Chilli Chilli, kawiarnie Vespa Cafe, Czyżyk, Fidrygałki oraz browar Dwie Wieże.

Dawca, który odda 450 mililitrów krwi, ma szansę odwiedzić wszystkie te lokale i skosztować różnorodnych „nagród” – od dań głównych, poprzez desery i lunche, po kawy, piwa i drinki.