Północne obszary Krakowa przechodzą ogromne zmiany, głównie dzięki dwóm dużym projektom infrastrukturalnym: rozwinięcie linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej i rozbudowę alei 29 Listopada od ulicy Woronicza aż do granic miasta. Te inwestycje nie tylko poprawiają urbanistykę, ale również zmieniają zwyczaje komunikacyjne mieszkańców. Realizacja tych przedsięwzięć mogłaby nie nastąpić bez wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej.

Zgodnie z danymi statystycznymi, nowa linia tramwajowa już wpływa na nawyki przemieszczania się mieszkańców. W ciągu pierwszych trzech miesięcy po otwarciu nowego odcinka (od przystanku „Papierni Prądnickich” do „Krowodrzy Górki P+R”), skorzystało z niego prawie 1,6 mln pasażerów. Przez ten czas wykonano niemal 42,5 tys. kursów, pokonując w sumie ok. 178 tys. kilometrów.

Nowa linia tramwajowa tworzy 5,5 km podwójnego torowiska, co daje łącznie 11 km torów tramwajowych, oraz 23 perony. Znajduje się tam także nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy na Górce Narodowej i przebudowany węzeł na Krowodrzy Górce. W ramach tego projektu powstały również trzy parkingi P+R z ok. 660 miejscami parkingowymi, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych i stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.

Realizacja tej ogromnej inwestycji transportowej nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej. Kraków otrzymał dotację z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, wynoszącą ok. 184 mln złotych.

Rozbudowa alei 29 Listopada, drugiego kluczowego projektu, zmienia oblicze północnej części Krakowa. Ta inwestycja również otrzymała finansowe wsparcie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, wynoszące ponad 100 mln złotych.

W wyniku tych inwestycji mieszkańcy północnej części Krakowa zyskują na komforcie i efektywności podróżowania. Nowe linie tramwajowe umożliwiają szybki dojazd do centrum miasta w ok. 20 minut, a rozbudowa sieci dróg rowerowych ułatwia dojazd jednośladem.