Niedawno doszło do zdarzenia, w którym funkcjonariusze z Komisariatu Policji usytuowanego na ulicy Szerokiej zatrzymali jednego mężczyznę. Od maja tego roku, osoba ta, udając pracowników instytucji bankowych oraz portali aukcyjnych, wprowadziła w błąd wielu ludzi, uzyskując od nich niemal 45 tysięcy złotych. Przedstawiony schemat działania został wykryty, a sprawca oszustwa trafił do aresztu tymczasowego, gdzie spędzi następne 3 miesiące.

W dniu 1 lipca bieżącego roku, Komisariat Policji Pierwszy w Krakowie otrzymał zgłoszenie od pewnego mężczyzny. Informował on o incydencie, kiedy to niewiadoma osoba skontaktowała się z nim telefonicznie, twierdząc, że jest pracownikiem banku. Rzekomy pracownik banku zasugerował mu konieczność generowania i udostępniania kodu Blik dla ochrony zgromadzonych na jego koncie finansów. Choć początkowo poszkodowany postąpił zgodnie z instrukcjami, szybko uświadomił sobie, że padł ofiarą oszustwa. Sprawca próbował wykorzystać uzyskany kod do wypłaty pieniędzy z bankomatu w centrum miasta.

Bez zwłoki, policjanci ruszyli na miejsce po otrzymaniu tej informacji. Po dotarciu do wskazanego bankomatu, natychmiast zauważyli 25-letniego mężczyznę próbującego wypłacić pieniądze. Zostali przeprowadzeni jego legitymacja i aresztowanie, a następnie został on przewieziony do jednostki policyjnej.

Dodatkowe dowody zostały znalezione podczas przeszukania osobistego zatrzymanego – posiadane przez niego przedmioty obejmowały ponad 13 tysięcy złotych oraz 3 telefony komórkowe. Śledczy ustalili, że nie był to pierwszy przypadek, kiedy 25-latek udawał pracownika banku lub pracownika platform internetowych, używając oszustwa, aby nakłonić rozmówców do przekazania kodów Blik i wypłacić ich pieniądze.

Podsumowując, od początku maja bieżącego roku, oszust zdołał wprowadzić w błąd 16 osób i wyłudzić od nich łącznie prawie 45 tysięcy złotych. 2 lipca tego samego roku, zostały mu postawione zarzuty oszustwa, które mogą skutkować karą do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście – Zachód, sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niego aresztu tymczasowego na okres 3 miesięcy. Sprawa jest nadal w toku.