Policjanci z Krakowskiej Komendy Wojewódzkiej Policji podczas operacji przerwali działalność zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się dystrybucją narkotyków w formie ciastek. Produkty te, wykonane z takich składników jak mąka, jajka, cukier i masło, zawierały dodatkowo marihuanę. Były one produkowane w ilościach zbliżonych do hurtowych.

W wyniku kilkumiesięcznej operacji, 25 marca bieżącego roku, funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową KWP w Krakowie zatrzymali podejrzanych o udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej. Działalność grupy dotyczyła terenów trzech województw: małopolskiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego.

Podczas czynności policyjnych zatrzymano 12 członków gangu, w wieku od 29 do 57 lat. Pochodzili oni z powiatu olkuskiego, Krakowa, Zabrza oraz powiatu sędziszowskiego. Przeszukania miejsca ich pobytu zaowocowały znalezieniem ponad 11 kg substancji odurzających, w tym przede wszystkim ciastek z dodatkiem oleju konopnego i marihuany, które były już porcjowane i pakowane do próżniowych torebek. Policjanci zabezpieczyli również majątek o łącznej wartości bliskiej 270 tys. zł. Sąd Okręgowy w Krakowie nałożył tymczasowy areszt na pięć osób na okres trzech miesięcy, a pozostałe osoby objęte zostały nadzorem prokuratorskim, poręczeniem majątkowym oraz zakazem opuszczania kraju.

Przypomnijmy, że to nie jest pierwsza taka akcja – już w listopadzie ubiegłego roku doszło do zatrzymania kuriera i jego wspólnika, którzy przewozili 3 kg amfetaminy.

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej jest poważnym przestępstwem, za które grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, za udział w obrocie dużymi ilościami substancji odurzających i psychotropowych, podejrzani mogą stanąć przed sądem pod zarzutem przestępstwa zagrożonego karą do 10 lat pozbawienia wolności.