Podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych, od 29 marca do 1 kwietnia 2024 roku, funkcjonariusze Policji w Małopolsce pełnili służbę mając na uwadze przede wszystkim zabezpieczenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Ich głównym celem było zapewnienie kierowcom komfortowego i bezkolizyjnego dojazdu do celu.

Niestety, pomimo ich starań, wstępne dane dotyczące bilansu wyjazdów świątecznych wskazują, że doszło do 22 wypadków drogowych. W wyniku tych tragicznych zdarzeń utracone zostały życia dwóch osób, natomiast dalszych 20 odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości.

Pierwszy z tych wypadków miał miejsce w Wielki Piątek w Czorsztynie, na terenie powiatu nowotarskiego. Według wstępnych ustaleń, 70-letni rowerzysta jadący zbyt szybko biorąc pod uwagę warunki na drodze, wjechał do rowu przydrożnego. Mężczyzna zmarł w wyniku odniesionych obrażeń w szpitalu.

Do drugiego, równie tragicznego wypadku doszło w Wielką Sobotę w Tuchowie, w powiecie tarnowskim. Jak wskazują początkowe ustalenia, kierujący pojazdem marki Iveco, 51-letni mężczyzna, podczas wykonywania manewru skrętu w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście. W efekcie tej zaniedbanej zasady ruchu drogowego motocyklista zginął na miejscu.

W trakcie realizowanych działań przez cały okres Świąt Wielkanocnych, Policja wyeliminowała z ruchu 54 nietrzeźwych kierowców. Wszystkim z nich alkomat wykazał zawartość alkoholu w organizmie przekraczającą pół promila.

Porównując te dane do wyników ubiegłorocznego okresu Świąt Wielkanocnych (od 7 do 10 kwietnia 2023), można zauważyć pewne różnice. Wówczas to odnotowano 18 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły trzy osoby, a 19 zostało rannych. Ponadto, ujawniono aż 84 przypadki prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.