W ostatni weekend w Krakowie zainaugurowano działalność Klubu Płaszów – nowoczesnej instytucji kulturalnej z salą widowiskową i pomieszczeniami edukacyjnymi, zaprojektowanej z myślą o dzieciach, ich opiekunach oraz osobach z niepełnosprawnościami. Klub jest usytuowany w urokliwej, parkowej okolicy.

Solemnego otwarcia Klubu oraz przyległego parku Ogród Płaszów dokonano w weekend 16-17 grudnia. Wydarzenie obfitowało w różnego rodzaju atrakcje i wszystkie zaplanowane aktywności były dostępne bezpłatnie.

Jak informuje Urząd Miasta Kraków, Klub Płaszów przygotował szeroką gamę propozycji zajęciowych dla osób na każdym etapie życia. Dla najmłodszych dzieci wraz z ich opiekunami zaplanowano m.in. cykliczne zajęcia umuzykalniające, sensoryczne czy animacyjne w ramach Klubu Rodziców. Dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne mają do dyspozycji zajęcia plastyczne, kurs rysunku i malarstwa, a także lekcje muzyki i baletu oraz naukę tańca współczesnego.

Dla dorosłych i seniorów przygotowano ofertę zajęć ruchowo-tanecznych takich jak latino solo, bachata czy taniec współczesny. Do tego, dla osób pragnących rozwijać swoje aktorskie talenty, organizowane są warsztaty teatralne. W planach jest również wprowadzenie lekcji gry na instrumentach, śpiewu i warsztatów rękodzielniczych.

Podczas uroczystego otwarcia Klubu, pracownicy zachęcali gości do wypełnienia ankiety dotyczącej preferencji odnośnie formy i rodzaju zajęć oraz wydarzeń kulturalnych. Wyniki ankiety pomogą w kształtowaniu oferty Klubu adekwatnej do oczekiwań mieszkańców.

Klub Płaszów położony jest w jednej z najpiękniejszych części Krakowa, wśród zieleni parku, z dala od ruchliwych ulic. W ramach inwestycji zasadzono 66 nowych drzew: wiązów szypułkowych, jesionów wyniosłych, wierzb białych, klonów i jaworów oraz zadbanego o obszary niskiej zieleni wokół ławek.

Otoczenie budynku płynnie przechodzi w park Ogród Płaszów, usytuowany między ulicami Gumniska i Lasówka. Udział w zajęciach Klubu Płaszów można zatem połączyć z relaksem na świeżym powietrzu na terenie parku, który obejmuje 6,44 ha i gdzie wydzielono strefy odpoczynku, dziecięcej zabawy i nauki.

Na placu zabaw dla dzieci zamontowano m.in. zestaw trzech wież-piramid, drewniane kłody do zabawy, zjazd tyrolski oraz specjalne huśtawki. Została również zaprojektowana interaktywna ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi i postaciami reprezentującymi zwierzęta.