Do aktu dewastacji doszło na terenie Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow. Nagrobek symboliczny Sary Szenirer, istniejący w tym miejscu, został barbarycznie zdewastowany. Bezpośrednie okolice pomnika również doznały szkód – ogrodzenie otaczające monument uległo uszkodzeniu. O wszystkich tych incydentach poinformowano odpowiednie służby, zgłaszając sprawę do policji.

Sara Szenirer (1883-1935) była znana z aktywnej działalności oświatowej i społecznej w społeczności żydowskiej. Była również założycielką sieci szkolnej Bejt Jaakow, dedykowanej edukacji dziewcząt. Większość swojego życia spędziła w Krakowie, gdzie intensywnie angażowała się w różne inicjatywy społeczne. Zmarła w roku 1935, a jej uroczysty pogrzeb odbył się na cmentarzu żydowskim w Podgórzu.

Niestety, grób Sary Szenirer nie przetrwał burzliwej historii XX wieku – został zniszczony podczas budowy obozu koncentracyjnego w Płaszowie. W latach 2004-2005, z okazji 70. rocznicy śmierci Szenirer, na terenie dawnego obozu postawiono symboliczny nagrobek. Jego celem było uczczenie jej pamięci i oddanie hołdu jej działań na rzecz edukacji.