Mieszkańcy Krakowa, którzy są posiadaczami czworonogów, mają możliwość skorzystania z bezpłatnych zabiegów sterylizacji i chipowania swoich pupili. Aby skorzystać z tej oferty, konieczne jest pokazanie dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania opiekuna na terenie stolicy Małopolski.

Procedury będą przeprowadzane w trzech krakowskich gabinetach weterynaryjnych, które zawarły umowę z miastem. Są to AMBUVET przy ulicy Wybickiego 3a, Przychodnia weterynaryjna MELWET zlokalizowana na Zakręcie 3 oraz Przychodnia weterynaryjna IRIS znajdująca się przy ulicy Senatorskiej 25. W umowach nie znalazł się jednak zapis o kastracji/sterylizacji samych psów.

W ramach współpracy z tymi placówkami, miasto Kraków pokryje również koszty usług takich jak odrobaczanie, eliminacja pasożytów zewnętrznych, znakowanie, wybrane typy szczepień, a także leczenie wolno żyjących kotów z obszaru Gminy Miejskiej Kraków. Możliwość skorzystania z tych usług jest dostępna przez cały rok, jak długo wystarczają na to przeznaczone środki.

Sterylizacja i chipowanie to ważne kroki w trosce o dobro zwierząt. Dzięki tym zabiegom, zmniejsza się problem bezdomności wśród czworonogów. Chipowanie ułatwia odnalezienie właściciela, gdy zwierzę się zgubi. Z kolei sterylizacja i kastracja przeciwdziałają niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt.