Budowa samorządowego żłobka znajdującego się przy ul. Jabłonkowskiej 29a na osiedlu Widok przyciągnęła uwagę wielu podmiotów – konkurs na jej zaprojektowanie i realizację otrzymał 8 ofert. Planowane jest, że nowy obiekt zastąpi stary budynek przedszkola i będzie mógł pomieścić do 150 dzieci.

O wyglądzie i funkcjonalności nowego żłobka zdecydowała koncepcja oraz program funkcjonalno-użytkowy przygotowany przez gdańskie biuro architektoniczne Ziółkowska Studio Architekt Paulina Zalewska-Ziółkowska na rzecz Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) w ubiegłym roku. Według projektu, budynek nie będzie posiadał piwnic, ale za to dwie kondygnacje i płaski dach. Sale dla najmłodszych zostaną umiejscowione od wschodu, zachodu i południa co zapewni odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń. Główne wejście do budynku zaplanowano od strony północnej, a technologia modułowa pozwoli na sprawną realizację inwestycji.

W nowym żłobku znajdzie się 8 sal wyposażonych w sanitariaty, sala warsztatowa z dostępem do węzła sanitarnego, a także zaplecze administracyjno-socjalne, gabinety terapeutyczne i pielęgniarskie oraz zaplecze kuchenne. Przewidziano również zagospodarowanie przestrzeni dookoła placówki.

W odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Zarząd Inwestycji Miejskich wpłynęło 8 propozycji, które są obecnie oceniane. Niektóre z nich mieszczą się w budżecie projektu wynoszącym prawie 18 mln zł.

Wybrany wykonawca będzie musiał przygotować pełną dokumentację projektową, uzyskać wszystkie niezbędne zezwolenia na realizację prac i zbudować nowy obiekt. W tym celu konieczne będzie wyburzenie starego budynku przedszkola. Planowany termin realizacji wszystkich etapów inwestycji to 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Inwestycja została objęta dofinansowaniem w ramach Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” na lata 2022-2029. Program jest finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Warto dodać, że w ramach tego programu finansowane będą także inne inwestycje związane z budową i przebudową kilkunastu żłobków w Krakowie. Dzięki temu, w ciągu najbliższych lat liczba miejsc w takich placówkach wzrośnie o około 1100.