16 lutego bieżącego roku, funkcjonariuszki Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Krakowie przeprowadziły warsztaty o profilaktyczno-edukacyjnym charakterze zatytułowane „Bezpieczne Ferie”. Adresatami tych zajęć były cztery grupy przedszkolne z Samorządowego Przedszkola numer 137 w Krakowie. Głównym celem spotkania było wprowadzenie młodych ludzi w tematykę bezpieczeństwa podczas ferii i dowolnego spędzania czasu.

Podczas warsztatów omówiono szereg kwestii związanych z bezpieczną zabawą w okresie zimowym. Poruszono tematy takie jak bezpieczne rzucanie śnieżkami, ryzyko wchodzenia na zamarznięte powierzchnie wodne, odpowiednie miejsca do jazdy na sankach i nartach, a także rolę odpowiedniego ubioru, szczególnie jego nieprzemakalności i wyposażenia w elementy odblaskowe. Ponadto, zwrócono uwagę przedszkolaków na konkurs plastyczno-filmowy „Śnieżny Dekalog”, będący częścią ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Konkurs ten promuje numer alarmowy 112 oraz zasady racjonalnego i bezpiecznego korzystania ze stoku, zgodnie z międzynarodowym dekalogiem narciarza.

Przedszkolaki miały również możliwość poznania pracy policji oraz pierwszych zasad bezpieczeństwa. Poprzez zabawę, dzieci dowiadywały się o odpowiednim zachowaniu podczas drogi do przedszkola oraz powrotu do domu, a także jak reagować na kontakt z nieznajomymi osobami lub agresywnymi psami. Dzieci były instruowane jak przyjmować specjalne pozycje obronne w przypadku potencjalnego ataku psa. Policjanci pokazali również wizualnie numer alarmowy 112, aby pomóc najmłodszym go zapamiętać. Każde dziecko dowiedziało się czym są linie papilarne i miało okazję wykonać odcisk swoich palców. Dodatkowo przedszkolaki miały okazję stworzyć tatuaże za pomocą pieczątek ze smokiem policyjnym.

Podczas całej akcji policjantów wspomagała maskotka małopolskiej Policji, Inspektor Wawelek, który tradycyjnie wywołał entuzjastyczne reakcje przedszkolaków. Dzięki prezentacji stroju policjanta ruchu drogowego, dzieci miały możliwość poczuć jak to jest kierować ruchem drogowym. Niektóre z nich nawet założyły policjane mundurki i kamizelki odblaskowe. Na koniec dla wszystkich uczestników przygotowano materiały profilaktyczne od Policji: malowanki, krzyżówki obrazkowe na temat bezpiecznych ferii, naklejki, elementy odblaskowe, ulotki z dekalogiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) oraz słodycze ufundowane przez fundację „Wawel z rodziną”.