Polscy policjanci wielokrotnie pokazywali, że wykonywanie obowiązków służbowych nie jest ograniczone do czasu spędzanego w jednostce. Nawet podczas dni wolnych czy urlopów, okazują się być nieocenionym wsparciem dla społeczności, dzięki swojej gotowości do zatrzymywania przestępców, reagowania na stany nietrzeźwości na drodze czy udzielania pierwszej pomocy. Właśnie taką obecność umysłu podczas swojej prywatnej przerwy od służby prezentował funkcjonariusz z Komisariatu VI, który doprowadził do aresztowania mężczyzny poszukiwanego trzema listami gończymi.

Starszy sierżant Paweł Rogowski, pełniący codzienną służbę jako dzielnicowy w Komisariacie Policji VI w Krakowie, 14 lutego podczas swojego dnia wolnego jechał samochodem po jednej z ulic w okolicy Złocienia. W tym czasie dostrzegł mężczyznę. Jego twarz wydała mu się znajoma i nie mylił się – to był poszukiwany listem gończym przestępca.

Sierżant Rogowski zdecydował się na działanie. Zatrzymał samochód i podążył za mężczyzną, uniemożliwiając mu ucieczkę. Jednocześnie skontaktował się z aspirantem Tomaszem Mrozem – innym dzielnicowym z Komisariatu VI, który pełnił wówczas służbę. W porozumieniu z dyżurnym, aspirant Mróz przybył na miejsce wraz z kolejnym policjantem. Funkcjonariusze w mundurach przeprowadzili legitymację mężczyzny, który okazał się być 22-latkiem poszukiwanym trzema listami gończymi. Skazany na ponad rok pozbawienia wolności został aresztowany i skierowany do odbycia kary.

Policjanci jak aspirant Tomasz Mróz czy starszy sierżant Paweł Rogowski to przykład osób zdecydowanie zaangażowanych w swoją pracę, osiągających imponujące rezultaty. Ich wysiłki przyczyniają się do poprawy poziomu bezpieczeństwa na terenach objętych ich jurysdykcją. Poprzez współpracę w ciągu poprzedniego roku zdołali ujawnić 39 sprawców różnorodnych przestępstw i 70 osób poszukiwanych listami gończymi, a także wykryć prawie 1300 wykroczeń, za które sprawcy zostali ukarani mandatami lub pouczeni. Ich efektywność jest wynikiem wieloletniego doświadczenia, intuicji i dogłębnego zrozumienia obszarów, na których pracują.