Zakład Inwestycji Miejskich (ZIM) ogłosił przetarg na projekt i budowę nowego samorządowego żłobka w Nowej Hucie, Krakowie. Proces składania ofert rozpoczął się i potrwa do 8 lipca. Lokalizacja planowanej placówki to skrzyżowanie ulic Karaszewicza-Tokarzewskiego i Deszczowej. Jest to drugi z zaplanowanych przez ZIM żłobków w tej części miasta.

W nowym żłobku dominować będą naturalne materiały – głównie drewno, a także zielenie. Przede wszystkim jednak zapewni on miejsce dla około 50 dzieci z Nowej Huty. Koncepcja i program funkcjonalno-użytkowy nowej placówki zostały opracowane przez firmę projektową Kropka Studio Klub Architekci na zlecenie ZIM.

Nowy ośrodek ma składać się z dwóch jednokondygnacyjnych budynków z dwuspadowymi dachami. W ich wnętrzu znajdą się trzy sale dla dzieci, pomieszczenia administracyjne, gospodarcze oraz kuchenne. Budynek będzie dodatkowo połączony niewielką konstrukcją o charakterze przewiązki, również pokrytą spadzistym dachem. W tej przestrzeni znajdzie się wewnętrzna strefa zabaw. W żłobku planowane jest również miejsce na salę sensoryczną. Łączna powierzchnia użytkowa nowego ośrodka ma wynieść około 676 m².

Elewacja budynku będzie wykonana w technologii drewnianej, a część dachu będzie zielona. Ze względów technicznych, ogrzewanie zapewni kondensacyjny kocioł gazowy. Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w centrali wentylacyjnej oraz panele fotowoltaiczne na dachu to kolejne założenia projektu. Teren wokół żłobka zostanie zagospodarowany – pojawią się ozdobne jabłonie oraz plac zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu.

Całość pracy, od zaprojektowania przez uzyskanie pozwoleń na budowę do samego procesu budowy, potrwa około 20 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Nowy żłobek w Nowej Hucie jest częścią większego projektu finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Projekt ten zakłada budowę i przebudowę kilkunastu żłobków w Krakowie, co ma pozwolić na zwiększenie liczby miejsc dla dzieci o około 1100 w ciągu najbliższych lat.