Policjanci z Wieliczki i Gdowa wspólnie przeprowadzili dochodzenie w sprawie podpalenia pustostanu i zatrzymali dwóch mężczyzn, które podejrzewano o to przestępstwo. Zgodnie z ustaleniami, motywem podpalenia był nietypowy zakład zawarty między tymi mężczyznami.

Incydent miał miejsce w nocy 11 maja tego roku. Policjanci, którzy zostali powiadomieni o pożarze na miejscu zdarzenia, natychmiast się tam udali. Po ugaszeniu pożaru przez strażaków, funkcjonariusze rozpoczęli śledztwo i szybko doszli do wniosku, że pożar nie był przypadkowy – to było celowe podpalenie.

Dzięki zebranemu materiałowi dowodowemu, w tym przede wszystkim zeznaniom świadków i analizie nagrania z monitoringu, policjanci wytypowali potencjalnego podpalacza. Już następnego dnia 46-letni mężczyzna, który wcześniej mieszkał w spalonym budynku, został zatrzymany. Śledczy dotarli również do drugiego uczestnika zakładu – 31-latka, który także został aresztowany. Okazało się, że podpalenie było wynikiem zakładu między dwoma mężczyznami dotyczącego możliwości podpalenia przez 46-latka swojego dawnego miejsca zamieszkania.

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty związane z tym incydentem. Starszy z nich będzie musiał odpowiedzieć za spowodowanie zagrożenia poprzez zniszczenie mienia za pomocą ognia, natomiast jego kolega jest oskarżony o podżeganie do tego przestępstwa. Sąd przyjął wniosek o aresztowanie 46-latka na okres trzech miesięcy, podczas gdy w stosunku do 31-letniego podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.