W Kraju Wawelskim, specjalistyczny zespół lekarzy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, po raz pierwszy przeprowadził skomplikowany zabieg reimplantacji kończyny. Operacja ta była wyjątkowa, ponieważ nigdy wcześniej nie przeprowadzano jej w tym szpitalu. Zabieg zakończył się pomyślnie, a pacjent po okresie hospitalizacji odzyskał istotną funkcjonalność swojej operowanej ręki. To osiągnięcie zasługuje na ogromne uznanie i aplauz dla zdolnego zespołu lekarskiego.

Szczególnie skomplikowana operacja miała miejsce, kiedy do krakowskiej placówki zaniesiono pacjenta z urazem ręki spowodowanym przez piłę mechaniczną. Uraz ten spowodował uszkodzenie wszystkich tkanek miękkich, wliczając naczynia krwionośne i nerwy. W odpowiedzi na ten dramatyczny incydent, zespół interdyscyplinarny natychmiast przystąpił do replantacji kończyny. Ten nadzwyczajny zabieg polega na ponownym złączeniu całkowicie amputowanej części ciała, przywracając jej ukrwienie, unerwienie i funkcję.

Po rekonstrukcji tętnic kończyny z żyły pacjenta, wykonanej przez dr Jerzego Krzywońa i dr Katarzynę Zbierską-Rubinkiewicz – chirurgów naczyniowych, a następnie odzyskaniu ukrwienia kończyny, przecięte nerwy obwodowe zostały połączone za pomocą technik mikrochirurgicznych przez zespół neurochirurgów składający się z dr Rogera Krzyżewskiego i dr Kornelii Kliś. W dalszej kolejności rozcięte mięśnie i ścięgna zostały zespolone przez zespół ortopedów – dr Mateusza Zalewskiego i dr Klemensa Machajewskiego, którzy także przeprowadzili fasciotomię – nacięcie powięzi.

Rezultat operacji wypełniał personel szpitala dumą, zwłaszcza że była to pierwsza tego typu operacja przeprowadzona w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Pacjent podczas dalszej hospitalizacji stopniowo odzyskiwał funkcje swojej operowanej kończyny. Mimo sukcesu tej nowatorskiej operacji, przed pacjentem jeszcze wiele miesięcy rehabilitacji, które umożliwią mu powrót do pełnej sprawności uszkodzonej ręki – podkreślają lekarze.