Zwierzyniec i Wzgórza Krzesławickie to kolejne dzielnice Krakowa, które doczekają się budowy nowych żłobków samorządowych. Realizacja tych projektów możliwa będzie dzięki wsparciu finansowemu z rządowego programu MALUCH+ na lata 2022–2029.

Żłobek dla około 100 dzieci planowany jest do budowy przy ulicy Księcia Józefa na terenie dzielnicy VII, zwanej Zwierzyniec. Planowana jest realizacja tego projektu przy użyciu tradycyjnej technologii budowlanej na terenie działki gminnej usytuowanej przy ulicy Benedyktowicza. Wybór koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego ma na celu firma projektowa ah! design Agnieszka Hornowska z Krakowa, która wygrała przetarg ogłoszony przez Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM), oferując najniższą cenę 23 699 zł.

Kolejna placówka, dla około 100 maluchów, powstanie w technologii modułowej przy ulicy Wadowskiej – na skrzyżowaniu z ulicą Glinik – dla mieszkańców dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. Podobnie jak w przypadku żłobka na Zwierzyniec, koncepcję i program funkcjonalno-użytkowy przygotuje firma ah! design Agnieszka Hornowska, która zaoferowała za to zlecenie kwotę 19 776 zł.

Zarząd Inwestycji Miejskich prowadzi również inne inicjatywy skierowane na poprawę opieki nad najmłodszymi mieszkańcami Krakowa. Przyszłe projekty obejmują budowę nowych żłobków oraz modernizację istniejących placówek. Dzięki dofinansowaniu z rządowego programu MALUCH+ na lata 2022–2029, liczba miejsc w żłobkach wzrośnie o blisko 1100 w najbliższych latach.