Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, podjął decyzję o usunięciu Anny Moskalewicz-Dudek z pozycji dyrektora Szkoły Podstawowej nr 26. Tło tej decyzji stanowi trwający od miesięcy konflikt dotyczący przyszkolnej hali sportowej, którą dyrektor szkoły, według skarg rodziców uczniów, próbowała monopolizować.

Na początku aktualnego roku szkolnego Szkoła Podstawowa nr 26, położona w krakowskim Podgórzu, zyskała szeroką uwagę mediów. Powodem była niesnaska między dyrektorem szkoły a rodzicami uczniów sekcji sportowych, o której pisano w mediach.

Uczniowie tej szkoły przez wiele lat uczęszczali na treningi do pobliskiej hali sportowej klubu „Korona”. Jednak po wybudowaniu nowej hali sportowej przy szkole, gdzie inwestycja miasta przekroczyła 19 mln zł, sytuacja miała ulec zmianie. W miarę jak wstęga do nowej hali była gotowa do przecięcia, kłopoty zaczęły się gromadzić.

Na mocy umowy zawartej pomiędzy szkołą a zarządem KS „Korona” w 2019 roku, po wybudowaniu nowej hali, klub sportowy mógł wynajmować to miejsce za opłatą i prowadzić tam zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej. Niemniej jednak, pod koniec poprzedniego roku szkolnego, dyrektor szkoły Anna Moskalewicz-Dudek, była zawodniczka judo i mistrzyni świata w grapplingu, a obecnie także wiceprezeska Polskiego Związku Ju-jitsu, wystosowała oświadczenie o wypowiedzeniu umowy.