Pochodzący z Holandii projekt edukacyjny pod nazwą „Escapetruck” ma na celu budowanie społecznej świadomości dotyczącej problemu handlu ludźmi, w tym zjawisk takich jak praca przymusowa czy seksualne wykorzystywanie. Projekt ten, realizowany z użyciem specjalnie przygotowanego escaperoomu zamontowanego w naczepie ciężarówki, wystartował właśnie w Krakowie. Przez dwa dni, zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści będą mieli okazję nauczyć się, jak przeciwdziałać tego typu zagrożeniom, dzięki wspólnym wysiłkom holenderskich i polskich funkcjonariuszy policji.

Projekt Escapetruck odwiedził już Warszawę, a w dniu dzisiejszym o godzinie 10:00 rozpoczęły się jego działania w Krakowie. Następnie trasa edukacyjnej ciężarówki prowadzi do Wrocławia. W inauguracji krakowskiego etapu projektu udział wziął Taco Stoppels Patrick den Bult, Zastępca Szefa Misji Królestwa Niderlandów w Polsce, który dokładnie omówił genezę projektu. Swoje doświadczenia podzielił również Bertus Kleijer, oficer łącznikowy holenderskiej policji w Polsce, na których to doświadczeniach oparte zostały założenia projektu. Od Pani Liwii Palus z Katedry Kryminologii i Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Wrocławskiego dowiedzieliśmy się o działaniu Centrum Badań nad Handlem Ludźmi prowadzonym wspólnie z policją holenderską. Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej, Nina Gabryś-Janowska, omówiła zasady współpracy między Policją a samorządem w walce z handlem ludźmi.

Escapetruck jest nowatorskim podejściem do problemu handlu ludźmi, kierowanym przez holenderską Fundację Reshape i finansowanym przez holenderską Policję oraz Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce. We wrześniu projekt był realizowany w Amsterdamie i teraz swoją działalność rozpoczyna również w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław) we współpracy z Centrum Ośrodkiem Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego, polską Policją i Strażą Graniczną. Organizatorzy planują również przeprowadzenie kolejnych edycji kampanii w mniejszych miastach i miejscowościach.

Escapetruck będzie dostępny dla odwiedzających na parkingu stadionu im. Henryka Reymana (od ul. Reymonta) w środę, 25 października, od godziny 10:00 do 18:00, oraz w czwartek, 26 października, od godziny 9:00 do 13:00. Podczas gry uczestnicy muszą uciekać z ciężarówki, rozwiązując różne interaktywne zadania i łamiąc szyfry. To ciekawe wyzwanie pozwoli lepiej zrozumieć dramat osób, które zostały ofiarami handlu ludźmi. Policjanci będą również dostępni na miejscu, aby udzielać informacji na temat zagrożeń, mechanizmów działania przestępców i skutków handlu ludźmi. Udział w projekcie jest bezpłatny i przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia.