27 grudnia co roku w Polsce przypada ważne święto państwowe, upamiętniające Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To dniu ten oddajemy hołd bohaterom z lat 1918-1919, którzy podnieśli się przeciw Niemcom i wywalczyli zwycięstwo dla naszej ojczyzny. Kraków, jak wiele innych polskich miast, uczci te wydarzenia przez ozdobienie swojego krajobrazu flagami – zarówno państwowymi, jak i miejskimi, a także Unii Europejskiej.

Flagi te pojawią się na budynkach administracyjnych takich jak Urząd Miasta Krakowa oraz Zarząd Budynków Komunalnych. Maszty przed Magistratem na Placu Wszystkich Świętych zostaną ubrane w biało-czerwone barwy. Tego samego koloru dekoracje znajdą się także na budynkach jednostek organizacyjnych miasta oraz na siedzibach miejskich spółek komunalnych.

Po zapadnięciu zmroku, kładka o. Bernatka i TAURON ARENA Kraków rozświetlą się biało-czerwoną iluminacją. Podobny patriotyczny akcent zostanie zaznaczony również na wieży telewizyjnej firmy Emitel, zlokalizowanej na Krzemionkach.

Jak podkreśla preambuła ustawy o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, jest to forma hołdu dla uczestników narodowego zrywu, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i włączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej. Taki charakter obchodów to odpowiedź na postulaty społeczności, aktywistów patriotycznych oraz lokalnych władz samorządowych z Wielkopolski. Inicjatorami pomysłu uczczenia tego dnia jako święta państwowego były m.in.: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.