W Krakowie, sześć osób zostało aresztowanych przez policję pod zarzutem przestępstw związanych z kradzieżą danych kart płatniczych. Ofiary tych działań to obywatele z całego globu.

Operacja aresztowania rozciągała się na dwa dni, 3 i 6 lipca bieżącego roku, kiedy to śledczy pojawili się pod sześcioma różnymi adresami w różnych zakątkach miasta. Zatrzymanymi byli mężczyźni w wieku od 19 do 31 lat. W toku tej operacji, funkcjonariusze zabezpieczyli szereg dowodów, w tym elektronikę taką jak telefony komórkowe i laptopy, a także karty sim.

Na kolejny dzień, wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty dotyczące oszustw komputerowych na dużą skalę i kradzieży z włamaniem. Podjęte działania prawne różniły się w zależności od podejrzanych. Trzech z nich trafiło do aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy. Dla pozostałej trójki zastosowano policyjny nadzór, konfiskata mienia, w tym dwóch samochodów, oraz nałożono zakaz opuszczania kraju. Mężczyznom grozi teraz do 10 lat pozbawienia wolności. Dochodzenie wciąż trwa, a można przypuszczać, że liczba poszkodowanych jest znacznie większa.

Straty finansowe wynikające z nielegalnej działalności oszacowano na kwotę przekraczającą 155 tysięcy złotych. Dodatkowo, suma 1,3 miliona złotych jest kwotą, którą sprawcy próbowali wykorzystać w transakcjach. Szacuje się, że liczba ofiar tego procederu może sięgać setek osób z różnych krajów.