Linia lotnicza Ryanair zaplanowała rozszerzenie swojej działalności na krakowskim lotnisku, co skutkować będzie uruchomieniem 83 tras, z czterema nowymi połączeniami do Dubrownika, Faro, Olbii i Triestu. Dzięki dodaniu do bazy na Kraków Airport dwóch kolejnych samolotów, stanie się ona największą bazą tego przewoźnika w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Alicja Wójcik-Gołębiowska, reprezentująca Ryanair w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach bałtyckich, podczas briefingu prasowego, który odbył się w środę, poinformowała o planach linii lotniczej dotyczących nadchodzącego sezonu letniego. Ryanair zamierza obsłużyć rekordową liczbę pasażerów – ponad 3,8 miliona osób, co oznacza wzrost na poziomie 24% w porównaniu do poprzedniego roku. W ramach lata 2024 roku przewidziano utrzymanie 83 tras, w tym czterech nowych połączeń do miejsc takich jak Dubrownik w Chorwacji, Faro w Portugalii oraz włoskich miast: Olbii na Sardynii i Triestu.

W związku z tymi planami, Ryanair zapowiedział dodanie do bazy na krakowskim lotnisku dwóch dodatkowych samolotów Boeing B737. Tym samym liczba maszyn stacjonujących na Kraków Airport wzrośnie do 11, co uczyni ten port lotniczy największą bazą przewoźnika nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie Środkowo-Wschodniej, bijąc nawet rekord bazy w Budapeszcie – podkreśliła Wójcik-Gołębiowska. Według jej słów, taka inwestycja to wydatek rzędu 200 mln dolarów, ale przekłada się także na tworzenie nowych miejsc pracy dla pilotów, członków załogi oraz inżynierów – aż 30 w regionie.

Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport, przypomniał o ważnej roli Ryanaira jako największego partnera biznesowego krakowskiego portu lotniczego. Współpraca ta nadal prężnie się rozwija, a skupia się przede wszystkim na zwiększaniu i ulepszaniu siatki połączeń. Jak zaznaczył Włoszek, współpraca z irlandzkim przewoźnikiem już teraz jest integralną częścią historii krakowskiego portu lotniczego, który wkrótce obchodzi swoje 60-lecie.

Drugi co do wielkości port lotniczy w Polsce, Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice, jest także największym portem regionalnym. W ostatnim roku udało mu się osiągnąć wynik rekordowy, obsługując ponad 9,4 mln pasażerów. Plan na ten rok jest jeszcze bardziej ambitny – przekroczenie liczby 10 mln obsłużonych osób. Aktualnie, w zimowym rozkładzie lotów, krakowskie lotnisko oferuje 125 połączeń do 32 krajów, które realizowane są przez 22 linie lotnicze.