Miejsce, które kiedyś zajmował szpital kolejowy w Krakowie, teraz jest zasiedlone przez majestatyczny blok mieszkalny. Wydaje się, że prace budowlane na ogromnym kompleksie mieszkaniowym dobiegły już końca, a na jego ścianach wiszą ogłoszenia sprzedaży mieszkań. Wznosi się on potężnie i wysoko, czym rzuca cień na sąsiadujący kościół Misjonarzy. Zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Kijowskiej i Lea, ten nowy gigant architektury może również mieć wpływ na natężenie ruchu drogowego i tworzenie się korków w tej części miasta.

Nowy projekt nieruchomości – Krowodrza Park, charakteryzuje się szeroką gamą oferowanych mieszkań, jak informuje strona dewelopera Tętnowski Development. Przewidziano tam luksusowe apartamenty o różnej powierzchni i ergonomicznie zaprojektowane układy pomieszczeń. Metraże apartamentów wahają się od 27m2 do 120m2, co sprawia, że są one dostępne dla singli, młodych par, jak również dla rodzin z dziećmi. Na parterze budynku zaplanowano lobby z recepcją oraz miejsca przeznaczone na lokale usługowo-handlowe. Widać, że większość mieszkań już znalazła swoich nabywców.

Niegdyś w tym miejscu działał Szpital Kolejowy, obsługujący pacjentów ze zachodniej części Krakowa. Ta instytucja została jednak zlikwidowana i zburzona, a jej miejsce zajęła najpierw góra gruzu, potem jezioro, by ostatecznie ustąpić miejsca dla potężnego bloku mieszkalnego.

Proces likwidacji Okręgowego Szpitala Kolejowego rozpoczęto w 2005 roku na wniosek samorządu województwa małopolskiego. Przyczyną decyzji było ogromne zadłużenie placówki. W 2009 roku podjęto próbę ratowania szpitala i mówiono o zatrzymaniu procesu likwidacji, ale te plany nie doszły do skutku.

W 2012 roku, za trzecim podejściem, urząd marszałkowski znalazł nabywcę dla zabudowanej nieruchomości po zlikwidowanym Okręgowym Szpitalu Kolejowym – stał się nim deweloper. Przygotowania do inwestycji trwały długo, ale ostatecznie na początku 2019 roku rozpoczęto rozbiórkę budynku dawnego szpitala, a następnie przystąpiono do budowy bloku mieszkalnego.