W mieście Krakowie nadal będą realizowane przez samorząd miejski działania na rzecz kontrolowanego rozmnażania zwierząt domowych i dzikich. Właściciele czworonożnych pupili będą mogli skorzystać z bezpłatnego chippingu swoich psów, a także z możliwości sterylizacji czy kastracji kotów, niezależnie od tego, czy są to koty domowe, czy wolno żyjące.

Podkreśla się istotność takich działań w kontekście problemu bezdomności zwierząt. Zabiegi sterylizacji i kastracji pomagają ograniczyć populację bezpańskich czworonogów, natomiast implantacja chipów ułatwia namierzenie właściciela zwierzęcia w przypadku jego zgubienia. Środki finansowe na ten cel są dostępne przez cały rok, aż do momentu ich wyczerpania.

Procedury będą realizowane w trzech placówkach weterynaryjnych – AMBUVET na ulicy Wybickiego 3a, MELWET znajdującej się przy ulicy Zakręcie 3 oraz IRIS przy Senatorskiej 25, które podpisały umowy współpracy z miastem. Aby skorzystać ze środków na te zabiegi, opiekun zwierzęcia musi udowodnić, że mieszka na terenie Krakowa. Można to zrobić za pomocą dokumentu zameldowania, umowy najmu, PIT-u lub Krakowskiej Karty Miejskiej. Ważne jest także posiadanie książeczki zdrowia zwierzaka, która stanowi dowód na bycie jego właścicielem.

Aby otrzymać zezwolenie na finansowanie zabiegów, należy zgłosić się z wymienionymi dokumentami oraz dowodem tożsamości do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, mieszczącego się na osiedlu Zgody 2 (telefon kontaktowy: 12 616 55 55). Po spełnieniu wymogów formalnych otrzymujemy zezwolenie, które uprawnia nas do skorzystania z usług wybranego przez nas gabinetu weterynaryjnego. Wystarczy zadzwonić do niego, poinformować o posiadaniu takiego upoważnienia i ustalić termin zabiegu.

Należy mieć jednak na uwadze, że kastracja i sterylizacja nie obejmuje psów. Mimo to, podobnie jak w ubiegłym roku, samorząd miasta Kraków będzie wspierał finansowo różnego rodzaju usługi weterynaryjne dla wolno żyjących kotów z terenu Gminy Miejskiej Kraków. Są to m.in. odrobaczanie, walka z pasożytami zewnętrznymi, wybrane szczepienia oraz leczenie.