Biurowi prasowemu Straży Ochrony Kolei (SOK) przekazano informacje o podejrzanym zachowaniu jednego z pasażerów na pokładzie pociągu jadącego trasą Zakopane – Gdynia Główna. Niemal natychmiast wszczęto działania, mające na celu zabezpieczenie sytuacji oraz ochronę potencjalnej ofiary. Źródłem alarmujących doniesień był kierownik pociągu, który zauważył, że wspomniany podróżny wykazuje niepokojące zainteresowanie niepełnoletnim pasażerem.

Raport o sytuacji został przekazany do Straży Ochrony Kolei przez pracownika PKP Intercity. Komunikat dotyczył mężczyzny, który na pokładzie pociągu poruszającego się po trasie Zakopane – Gdynia Główna wykazywał nieodpowiednie, podejrzane zachowanie w stosunku do osoby poniżej 18 roku życia.

Informacja ta natychmiast sprowokowała reakcję jednostek patrolujących krakowski Dworzec Główny. Zarówno policjanci, jak i funkcjonariusze SOK, niezwłocznie zareagowali na otrzymany alert. Po dotarciu do podejrzanego mężczyzny i przeprowadzeniu procedury legitymowania, okazało się, że 65-letni pasażer jest poszukiwany na podstawie sądowego nakazu. Nakaz ten był związany z koniecznością odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwa seksualne wobec osób małoletnich.