W poprzedni wtorek, grupa policyjna składająca się z funkcjonariuszy z krakowskiej komendy wojewódzkiej oraz miejskiej, przystąpiła do aresztowania dwóch mężczyzn na obszarze Krakowa. Zatrzymani posiadali przy sobie duże ilości narkotyków przeznaczonych do kolejnej dystrybucji. W trakcie działania, policjanci skonfiskowali ponad 21 kg nielegalnych substancji o szacowanej wartości rynkowej wynoszącej blisko 1,5 mln zł.

Zespół policjantów z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców krakowskiej Komendy Wojewódzkiej i funkcjonariuszy Wydziału odpowiedzialnego za walkę z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej, odkrył operację dwóch mężczyzn handlujących dużymi ilościami narkotyków. Dlatego też, dnia 12 grudnia, oficerowie udali się pod dwa adresy w Krakowie gdzie miały przebywać te osoby.

Około godziny 12, kiedy policyjni detektywi podjechali do jednego z bloków w okolicy Płaszowa, rozpoznali jednego z mężczyzn. 30-letni podejrzany został natychmiast zidentyfikowany i poinformowany o powodach interwencji policyjnej. Następnie, w jego mieszkaniu, policja znalazła m.in. woreczek z białymi kryształami, słoik ze zmielonymi roślinami oraz substancje zbrylone w różnych kolorach. Policja zabezpieczyła także telefony komórkowe, butle z gazem, karczownik, krótką wiatrówkę oraz gotówkę wynoszącą ponad 25 tysięcy złotych. W efekcie tej akcji, 30-latek został aresztowany i przewieziony do komendy miejskiej.

Tego samego dnia po godzinie 13, grupa operacyjna udała się do jednego z mieszkań w Nowej Hucie, gdzie stwierdzono obecność 34-latka również zamieszanego w przestępstwa narkotykowe. Po informowaniu o powodach interwencji policyjnej i przeszukaniu jego mieszkania, funkcjonariusze znaleźli zwiniętą folię z białym proszkiem, wagę elektroniczną oraz kwotę ponad 17 tysięcy złotych. Policjanci wraz z mężczyzną udali się następnie do wynajmowanego przez niego garażu w Nowej Hucie, gdzie również odkryto nielegalne substancje. Funkcjonariusze znaleźli tam foliowe worki oraz plastikowe pudła z suszem roślinnym oraz zbryloną białą i szarą substancją.

W trakcie przeszukań, do pomocy został wezwany przewodnik psa z Izby Celno-Skarbowej oraz pies Suzi, który pomógł w wykryciu miejsc przechowywania narkotyków. Po zakończonych operacjach, 34-latek został aresztowany i przewieziony do jednostki policyjnej.

Testy narkotyczne potwierdziły, że zatrzymani mężczyźni posiadali m.in. amfetaminę, kokainę, haszysz, marihuanę oraz klofedron. Łączna masa skonfiskowanych substancji wynosiła ponad 21 kg o wartości na czarnym rynku oszacowanej na 1 milion 488 tysięcy złotych.

Po zakończonym postępowaniu aresztowani mężczyźni zostali umieszczeni w areszcie policyjnym. Następnego dnia przedstawiono im zarzuty za posiadanie i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków, grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności. Wobec zatrzymanych na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze, sąd zdecydował o tymczasowym areszcie na okres 3 miesięcy.