Zespół policji specjalizującej się w walce z przestępczością gospodarczą, działający w ramach Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, współdziałał z funkcjonariuszami Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Wspólnie zebrali dowody na działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która prowadziła nielegalne gry hazardowe na terenie Małopolski, Świętokrzyskiego i Podkarpacia od 2019 roku do grudnia 2023 roku. Według śledztwa, grupa posiadała i używała co najmniej 100 automatów do nielegalnych gier hazardowych.

12 grudnia, funkcjonariusze policji zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz pracownicy Małopolskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Krakowie na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, zatrzymali pięciu członków tej grupy przestępczej, w tym jej lidera, na terenie Krakowa oraz powiatów wadowickiego i oświęcimskiego. W tym samym czasie przeprowadzono także przeszukania wielu lokali handlowo-usługowych, domów, mieszkań, garaży i kontenerów, zdobywając dodatkowe materiały dowodowe. Tego dnia zamknięto pięć punktów hazardowych, w których znaleziono 16 działających automatów do gier. Policja zabezpieczyła także komputery, telefony komórkowe, nośniki danych, maszynę do kopania kryptowalut oraz gotówkę.

W toku śledztwa prokurator przedstawił dotychczas podejrzanym prawie 80 zarzutów związanych z organizacją nielegalnych gier hazardowych przez zorganizowaną grupę przestępczą. Istnieje jednak możliwość postawienia kolejnych zarzutów, ponieważ śledztwo jest nadal prowadzone.

Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia na wniosek Prokuratury Okręgowej w Krakowie zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec czterech członków grupy. Na jedną osobę nałożony został dozór policyjny.

Prawo przewiduje surowe kary dla tego rodzaju działań. Posiadanie 100 automatów do nielegalnych gier hazardowych jest zagrożone karą administracyjną wynikającą z Ustawy o Grach Hazardowych w kwocie łącznej dziesięciu milionów złotych. Organizowanie nielegalnych gier hazardowych przez zorganizowaną grupę przestępczą może skutkować karą pozbawienia wolności do 8 lat.