W tym roku Kraków stanie się gospodarzem 26. Międzynarodowych Targów Książki, które zaplanowano na dni od 26 do 29 października. Przybycie zapowiedziało ponad 700 twórców literackich, co zdecydowanie podkreśla znaczenie tego wydarzenia. Wprowadzone zostaną pewne innowacje: nowy obszar dla autorów zostanie utworzony w namiocie przed halą EXPO i wprowadzone zostaną ograniczenia liczby odwiedzających.

Nadrzędnym przesłaniem tegorocznych targów będzie pierwsza linia z wiersza „Urodziny” Wisławy Szymborskiej – „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. To uniwersalne motto pozwala na wiele interpretacji, nie tylko tych oczywistych – jak wyjaśniła na wtorkowej konferencji prasowej prezes Targów, Grażyna Grabowska. Dodała ona, że kojarzy jej się ono z podróżą do wnętrza własnego serca i umysłu, poszerzającym zrozumienie siebie na tle zmieniającego się świata. W ten sposób targi stanowią część obchodów setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej.

Na wydarzeniu zaprezentuje się ponad 470 wystawców, którzy przybliżą publiczności książki z różnych gatunków. Obejmują one literaturę piękną, naukową i popularnonaukową, literaturę faktu, religijną, dla dzieci i młodzieży, young adult, fantastykę oraz kryminały i thrillery. Ponad 700 autorów spotka się z czytelnikami na targach, a wśród nich będą takie osobowości jak Katarzyna Bonda, prof. Jerzy Bralczyk, Wojciech Chmielarz, Jacek Dukaj, Anna Goc, Grzegorz Piątek, Radek Rak, Mariusz Szczygieł i Szczepan Twardoch.