Niepodległość Polski powróciła do Krakowa jako pierwszego z dużych miast kraju już 31 października 1918 roku. W związku z tym w dniach od 27 do 31 października w sercu Małopolski odbędą się ceremonie upamiętniające ten historyczny moment, który przypada na 105 rok.

Wydarzenia rozpoczną się w piątek, 27 października, o godzinie 11:00 na płycie stadionu Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Zachód”, zlokalizowanego przy placu Na Groblach 23. Tam odbędzie się sztafetowy bieg licealistów z Krakowa, którzy będą rywalizować o szablę kapitana Antoniego Stawarza. W skład każdej sztafety z poszczególnych liceów wejdą dwie dziewczyny i dwóch chłopców. Każdy ze startujących będzie musiał przebiec dwa razy po 300 metrów. Zwycięski team zostanie uhonorowany głównym trofeum – szablą Antoniego Stawarza, nagrodami indywidualnymi ufundowanymi przez Prezydenta Miasta Krakowa oraz medalami ufundowanymi przez MOSK „Zachód”. Drużyny, które uplasują się na drugim i trzecim miejscu, otrzymają pamiątkowe puchary i medale.

W kontekście obchodów 105. rocznicy wyzwolenia Krakowa z rąk zaborców przewidziano złożenie kwiatów na najważniejszych historycznie miejscach dla tego wydarzenia.

Dzień po, w poniedziałek 30 października, o godzinie 10:45, przed siedzibą Urzędu Miasta Krakowa przy Rynku Podgórskim 1 uczczona zostanie pamięć Legionistów Podgórskich poległych za ojczyznę przez złożenie kwiatów pod dedykowaną im tablicą. Kwiaty ułożone zostaną również o godzinie 11:00 przy pomniku na pl. Niepodległości w Podgórzu, który jest hołdem dla heroicznych czynów zbrojnych Polaków dążących do wolnej i niepodległej Polski. Następnie przeprowadzone zostanie ślubowanie strażników miejskich. W trakcie uroczystości młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego zaprezentuje program artystyczny.

Podczas ceremonii upamiętniających kpt. Antoniego Stawarza na Cmentarzu Rakowickim zostaną złożone kwiaty oraz zapalony znicz pod hasłem „Kraków pamięta”.

W samo południe, 31 października, przedstawiciele władz miasta, Rady Miasta Krakowa i Rad Dzielnic I i XIII złożą laury pod tablicą na wieży Ratuszowej na Rynku Głównym.

W dniach 30 i 31 października, serce Małopolski – Kraków, będzie udekorowany biało-niebieskimi flagami. Będą one rozwieszone na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych. Znajdą się również na masztach na placu Niepodległości w Podgórzu, Rynku Głównym oraz na Wieży Ratuszowej. Po zmroku, w świetle biało-niebieskich barw rozświetlona zostanie kładka im. Bernatka i estakada Lipska-Wielicka. Flagami miejskimi udekorowany zostanie tabor komunikacji zbiorowej, który pojawi się na ulicach Krakowa.