Bracia zakonni z parafii Bożego Ciała, położonej w krakowskiej dzielnicy Kazimierz, zaplanowali na wtorek wyjątkowe nabożeństwo, nazwane „mszą przebłagalną za Halloween”. Komunikat o tej niecodziennej inicjatywie został opublikowany w środkach przekazu społecznościowych i wywołał wiele reakcji w formie komentarzy.

W noc poprzedzającą święto Wszystkich Świętych, wielu ludzi, zwłaszcza młodszych, obchodzi Halloween. Tradycje i zabawy związane z tym świętem stają się coraz bardziej popularne. Co roku pojawia się coraz więcej różnorodnych sposobów na jego celebrowanie. Jednak Kościół katolicki nie popiera tego zwyczaju i postrzega uczestnictwo w tych obrzędach jako grzech.

Księża z Zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna mający siedzibę w Krakowie, podjęli decyzję o zorganizowaniu mszy przebłagalnej we wtorkowy wieczór. Na stronach społecznościowych parafii Bożego Ciała umieścili zaproszenie do udziału w tym sakramencie.

Zaproszenie zawierało cytat z Pisma Świętego: „On jest przebłaganiem za nasze grzechy, a nie tylko za nasze, lecz także za grzechy całego świata”, a pod nim informację o przebiegu nabożeństwa: „Przebłagalna Eucharystia za Halloween, Bazylika Bożego Ciała, 31 października 2023 r., godz. 21”.