Od września 2022 roku do stycznia 2023 roku trwała spektakularna wystawa prac kultowej artystki, Tamary Łempickiej.
Awangardowa malarka, wizjonerka i prowokatorka stworzyła serię portretów i martwych natur. Znana jest przede wszystkim z obrazów utrzymanych w stylistyce secesyjnej – art deco. Dzieła sprowadzone zostały na krakowska wystawę z różnych stron świata. Wiadomo, że Tamara Łępicka większą część życia spędziła w Nowym Jorku, w świecie bohemy, ale też obracając się w wyższych sferach finansjery amerykańskiej.
Krakowska wystawa światowych dzieł Tamary Łempickiej
W Muzeum Narodowym w Krakowie przez prawie pół roku można było zapoznać się osobiście z dziełami wybitnej artystki – Tamary Łempickiej. W polskich zbiorach przechowywana jest zaledwie niewielka część spuścizny malarki. Na krakowskiej wystawie zgromadzone zostały dzieła z największych kolekcji – z Paryża, ze Stanów Zjednoczonych.
Do dziś Tamara Łempicka jest uznawana za symbol secesji, sztuki przekraczającej granice i style. Jej artystyczne wizje skupiały się na wizerunkach nowoczesnych, modnych i niezależnych kobiet. Dlatego na krakowskiej wystawie nie zabrakło kluczowych dzieł i dobrze znanych obrazów.
Przegląd dzieł Tamary Łempickiej i spotkania z jej krewnymi
Wystawa poświęcona pracom Tamary Łempickiej była doskonałym sposobem na poznanie dorobku artystki oraz jej biografii. Z okazji wystawy zostały nagrane filmy promocyjne, w tym spotkania z wnuczką i prawnuczka artystki. Pokazywały one dalszy ciąg historii, w tym mało znane fakty z jej życia osobistego oraz kariery. Wystawa poświęcona Tamarze Łępickiej obejmowała zarówno portrety, jak i studia natury.
Malarka skupiała się głównie na malowaniu zarobkowym, czyli tworzeniu portretów na zlecenie. Mniej znane prace miały bardziej osobisty charakter, były to np. fantazyjne kompozycje kwiatowe, roślinne i rysunki z natury.
Osoby odwiedzające wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie miały możliwość zetknięcia się ze sztuką dużego, światowego formatu, ale też na poszerzenie swojej wiedzy o historii i sztuce. Organizatorzy zadbali o opracowanie filmów i broszur promocyjnych w języku polskim i angielskim. Tym samym wystawa Tamary Łempickiej mogła trafić nie tylko do fanów sztuki z Polski, ale też do wielu turystów, którzy tłumnie odwiedzają Kraków.