Wybuch pożaru w hali produkcyjnej dla materiałów sztucznych zlokalizowanej w Polance, powiat myślenicki, spowodował skierowanie na miejsce 12 zastępów straży pożarnej. Wtorkowy poranek, 12 grudnia, około godziny 5.20 przyniósł alarmujące wiadomości od pracowników Ekopoldexu – firmy specjalizującej się w recyklingu plastiku. Reakcja strażaków była natychmiastowa.

Początki pożaru miały miejsce w strefie przemysłowej, jednak dzięki szybkiemu reagowaniu strażaków z różnych jednostek gminy Myślenice, ogień nie zdążył rozprzestrzenić się. Przybycie pierwszych zastępów straży pożarnej ujawniło, że palący się obiekt to elewacja zewnętrzna hali produkcyjnej. Informacje od pracowników na miejscu zasugerowały jednak, że ogień dotarł również do wnętrza budynku, gdzie doszło do zapalenia maszyny wentylacyjnej. Stamtąd ogień przeniósł się na zewnątrz przez system przewodów – podał oficer dyżurny Komendy Powiatowej PSP w Myślenicach.

Chwilę po tym, jak maszyna w hali zaczęła się palić, dwóch pracowników firmy podjęło próbę gaszenia ognia. Ich wysiłki okazały się niestarczające, co skłoniło ich do wezwania straży pożarnej. Firma Ekopoldex, której hala padła ofiarą płomieni, jest znanym graczem na rynku recyklingu odpadów plastikowych, a także sprzedaje urządzenia do przetwarzania takich odpadów.

Strażacy zdołali szybko opanować sytuację. Według relacji dyżurnego z PSP Myślenice, na palącą się elewację skierowano dwa prądy wody, dzięki czemu ogień został opanowany przed godziną 6.30. W akcji gaśniczej uczestniczyły jednostki JRG Myślenice – cztery zastępy, w tym oficer operacyjny, OSP Polanka, OSP Jawornik, OSP Zawada, OSP Myślenice Dolne Przedmieście dwa zastępy, OSP Myślenice Śródmieście, OSP Myślenice Zarabie oraz OSP Krzyszkowice.