Mieszkańcy wielickiego bloku mieszkalnego przy ul. Edwarda Dembowskiego są zszokowani i wstrząśnięci niedawną tragedią, która rozegrała się tuż obok ich domów. Na budowie przyszłego sądu doszło do groźnego wypadku – konstrukcja żurawia budowlanego runęła, lądując niespełna trzydzieści metrów od bloku. „Cud, że nie spadł na nasz budynek, inaczej moglibyśmy teraz nie żyć” – komentuje jedna z mieszkanek. W wyniku katastrofy zginęła jedna osoba, a kolejne trzy odniosły obrażenia.

Upadający żuraw przewrócił się na zestaw kontenerów budowlanych. Służyły one za biura, magazyny oraz tymczasowe kwatery dla pracowników. Sześciu kontenerom na dole towarzyszyło sześć ułożonych na nich. Trzy z nich zostały zmiażdżone przez metalową konstrukcję żurawia. Auto osobowe stojące przy ulicy również ucierpiało – betonowe płyty, które pełniły rolę przeciwwagi dźwigu, zmiażdżyły go. Nikt nie przeżyłby, będąc w środku.

Katastrofa wydarzyła się tuż za ulicą, około 30 metrów od małego bloku mieszkalnego. Jeden z mieszkańców opisuje, jak pijąc kawę usłyszał głośny huk i zobaczył wpadającą w kontenery konstrukcję żurawia oraz samochody na ulicy. Pogotowie i strażacy pojawili się na miejscu niemal natychmiast.

Jedna z sąsiadek przybyła do domu kilka minut po upadku dźwigu. Opowiada, że podczas niedzielnej drogi do kościoła obawiała się widząc ramię żurawia przechodzące nad jej domem. „Myślałam wtedy 'Jeszcze nas tu wyzabijają”. Mieszkańcy nie ukrywali swoich obaw, zwłaszcza gdy prognoza pogody zapowiadała silne wiatry. W przypadku upadku żurawia na budynek, skutki mogłyby być tragiczne – słabe stropy nie wytrzymałyby uderzenia.

Mieszkającym tutaj ludziom ciężko jest zapomnieć o podobnej tragedii, która wydarzyła się 16 stycznia bieżącego roku. Podczas prac budowlanych na osiedlu Henryka Sienkiewicza żuraw budowlany przewrócił się, przygniatając pracownika na dachu. 35-letni mężczyzna, pracownik firmy budowlanej, doznał wielu obrażeń i potłuczeń, ale przeżył. Na szczęście dzieci, które były w szkole na dodatkowych zajęciach, przebywały w innym skrzydle budynku.