W Krakowie doszło do oszustwa, którego ofiarami padła para osób starszych. Dwaj mężczyźni, udający pracowników spółdzielni mieszkaniowej, przywłaszczyli sobie w sposób nieuczciwy 13 tysięcy złotych należących do seniorów. Zwracamy uwagę na konieczność zachowania czujności i dokładnej weryfikacji tożsamości każdej osoby, która chce wejść do naszego domu lub mieszkania.

Incydent zdarzył się 7 lutego. Jeden z oszustów zapukał do drzwi jednego z mieszkań na krakowskim Podgórzu. Prezentując się jako pracownik spółdzielni mieszkaniowej, przekonywał właścicieli o wystąpieniu awarii hydraulicznej w ich apartamencie. Twierdził, że awaria ta mogła spowodować zalanie piwnicy budynku. Seniorów poprosił o pozwolenie na wejście do domu, aby mógł osobiście ocenić stan instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Gdy starsze małżeństwo wprowadziło go do środka, oszust rozproszył ich uwagę, twierdząc, że musi sprawdzić kran w kuchni. W międzyczasie, jego współpracownik miał rzekomo kontrolować sytuację w piwnicy. Kiedy seniorzy poszli z nim do kuchni, drugi oszust wykorzystał ten moment, wkradł się do mieszkania i skradł zgromadzone tam oszczędności. Po jakimś czasie małżeństwo zdało sobie sprawę, że padło ofiarą oszustwa i natychmiast powiadomiło o tym zdarzeniu odpowiednie służby. Niestety, straty wyniosły aż 13 tysięcy złotych.

Policja przypomina, aby zachować ostrożność. Oszuści często podszywają się pod pracowników różnych instytucji, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe, wodociągi czy gazownie. Zawsze należy sprawdzić ich legitymację służbową i w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z daną instytucją, aby zweryfikować, czy faktycznie wysłała swojego pracownika. Pamiętajmy, aby nigdy nie wpuszczać do domu osób nieznanych lub tych, co do których mamy jakiekolwiek wątpliwości. Jeśli zostaliśmy ofiarą przestępstwa, natychmiast powinniśmy powiadomić o tym policję.