Do krakowskiego urzędu miasta wpłynął wniosek o zgodę na realizację ambitnego projektu od strony irlandzkiej linii lotniczej Ryanair. Planem firmy jest stworzenie specjalistycznego centrum szkoleniowego dla personelu lotniczego wraz z rozbudowanym zapleczem symulatorów.

Informacje o chęci stworzenia zaawansowanego centrum szkoleniowego przez Ryanair w Krakowie, po raz pierwszy ukazały się publicznie w połowie czerwca bieżącego roku. Michael O’Leary, prezes Ryanaira, podkreślił, że rozpoczęcie budowy planowane jest na 2024 rok, natomiast pełna gotowość operacyjna obiektu ma nastąpić dwa lata później, w 2026 roku.

Przewiduje się, że wartość całkowita inwestycji wyniesie około 600 milionów złotych. W skład nowego centrum będą wchodzić 10 symulatorów lotów – osiem z nich opartych na technologii hydraulicznej. Pozwoli to na przeprowadzanie codziennych szkoleń dla aż pięciuset osób – zarówno pilotów, członków załóg pokładowych, jak i mechaników z różnych części Europy. Projekt zakłada również stworzenie nowych miejsc pracy dla 150 specjalistów. Wśród symulatorów znajdzie się model Boeinga 737 o nazwie „Gamechanger”.

Michael O’Leary podkreślił, że planowane centrum będzie pierwszym i najbardziej innowacyjnym obiektem tego typu w tej części kontynentu europejskiego. Do tej pory podobne instalacje znalazły się na terenie Niemiec, Włoch czy Wielkiej Brytanii.

Formalny wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął do Urzędu Miasta Krakowa 1 grudnia. Jednak urzędnicy postanowili wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia dokumentacji projektowej.