Prokuratura Okręgowa w Tarnowie nadzoruje postępowanie, które dotyczy już 30 osób. Wszystkie te osoby zostały objęte zarzutami, z czego 29 nieunikniono i zastosowano przeciwko nim środki zapobiegawcze. Jeden podejrzany jest jeszcze poszukiwany. Policjanci z Małopolski dnia 20 lutego podczas planowanej operacji zatrzymali dodatkowo pięć osób, które również usłyszały zarzuty. Materiały dotyczące szóstej osoby, która jest nieletnia i była przesłuchiwana jako świadek, zostaną przekazane do Sądu Rodzinnego.

Chciałbym przytoczyć wydarzenia z dnia 05 sierpnia 2023 roku, które miały miejsce w Radłowie, niedaleko Tarnowa, przed meczem piłki nożnej. Doszło tam do konfrontacji kilkudziesięciu pseudokibiców z Małopolski i Śląska, uciekli oni jednak przed przybyciem służb porządkowych. Na miejscu pozostawał jedynie 40-letni mieszkaniec Bielska-Białej z raną brzucha powstałą po odpaleniu rakiety sygnałowej. Pomimo reanimacji i natychmiastowej pomocy medycznej, mężczyzna zmarł.

Analiza incydentu przez policjantów ujawniła, że uczestnicy zbiegowiska popychali się, uderzali, a niektórzy używali maczet, noży, petard i rac. Doznane uszkodzenia pojazdów wynikły także w wyniku ich starcia. Po tych wydarzeniach utworzono specjalną grupę policyjną, która składała się z funkcjonariuszy z różnych wydziałów w Krakowie i Tarnowie. Działania te, pod nadzorem prokuratury, doprowadziły do zatrzymania 5 osób biorących udział w tym zdarzeniu.

We wpływie intensywnych działań śledczych w ciągu następnych miesięcy ustalono kolejnych 25 osób. 24 z nich zostały zatrzymane, a sądy – Sąd Rejonowy oraz Sąd Okręgowy w Tarnowie – zastosowały w stosunku do większości z nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W kilku przypadkach prokurator Prokuratury Okręgowej w Tarnowie zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. Obecnie liczba podejrzanych wynosi 30 osób, są to pseudokibice klubów piłkarskich BKS Stal Bielsko Biała i Beskid Andrychów.

Podczas rutynowej akcji przeprowadzonej 20 lutego, policjanci z różnych wydziałów w Krakowie i Tarnowie zatrzymali kolejnych 5 osób. Tym razem byli to pseudokibice powiązani z klubami piłkarskimi Wisły Kraków i Unii Tarnów. Zatrzymani są w wieku od 17 do 37 lat. Śledczy nadal pracują nad ustaleniem kolejnych podejrzewanych w tej sprawie.