Spośród wielu zabytków, jakie znajdują się na ziemiach polskich, niewiele dysponuje taką historią, znaczeniem i prestiżem jak krakowskie wzgórze Wawel, które przez stulecia stanowiło ścisłe centrum polskiej państwowości.
Wawel, wpisany w 1978 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO łączy w sobie walory historyczne, architektoniczne, artystyczne i naturalne, będąc lokalizacją jednych z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych całego kraju.
Katedra Wawelska
Ten wspaniały budynek sakralny, siedziba archidiecezji krakowskie, został zbudowany w stylu gotyckim, w XIII wieku, na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni. W ciągu wieków świątynia była kilkakrotnie rozbudowywana, co sprawia, że obecnie jest to imponujący kompleks składający się z elementów z różnych epok – odrodzenia, baroku czy klasycyzmu.
Elementem katedry najbardziej wartym zobaczenia jest Kaplica Zygmuntowska, będąca grobowcem najbardziej znaczących postaci w polskiej historii – królów, wieszczów narodowych, bohaterów wojennych i głów państwa. Na szczególną uwagę zasługują także katedralne wieże, a zwłaszcza dzwon Zygmunta. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych na świecie – ważący ponad 11 ton.
Zamek Wawelski
Zamek, stanowiący rozbudowane w stylu renesansowym i barokowym, przedłużenie wcześnośredniowiecznego grodu, stanowił centrum życia politycznego i kulturalnego Krakowa przez stulecia. Obecnie urzeka on przede wszystkim swoim wnętrzem i różnorodnymi komnatami, w których znajduje się oryginalne wyposażenie takie jak meble, ceramika czy słynne arrasy.
Za pomieszczenia warte odwiedzenia należy uznać skarbiec, w którym przechowywane są osobiste przedmioty królów czy koronacyjny Szczerbiec oraz zbrojownię, która stanowi przegląd sprzętu wojskowego od czasów późnego średniowiecza do współczesności.
Smocza Jama
Osoby, które niekoniecznie zainteresowane są historią, również znajdą na Wawelu coś dla siebie. Mowa oczywiście o długiej na 276 metrów Smoczej Jamie, czyli wydrążonej przez koryto rzeczne jaskini osadzonej w podstawie wzgórza wawelskiego.
Przez obiekt przechodzi trasa turystyczna, wyznaczona na 82 metry, która umożliwia podziwianie także części zamku, zaś przed wejściem do jamy znajduje się Smok Wawelski autorstwa Bronisława Chromego, czyli instalacja artystyczna przedstawiająca legendarnego smoka i co trzy minuty ziejąca ogniem.