W Krakowskiej jednostce policyjnej do zespołu psów służbowych dołączył nowy czworonożny towarzysz o imieniu „Szejk”. Ten owczarek niemiecki został nabyty przez komendę poprzedniego tygodnia. Obecnie staje przed nim wyzwanie, jakim jest specjalistyczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. W międzyczasie, do krakowskiej komendy powróciła po odbyciu treningu suczka „Skała”, która specjalizuje się w wykrywaniu substancji wybuchowych. W bieżącym roku, Małopolska Policja nabyła łącznie 10 psów służbowych, dzięki czemu teraz w ich szeregach służy aż 81 psów.

Psy w Policji pełnią nieocenioną rolę w wykrywaniu materiałów wybuchowych czy narkotyków. Czworonogi te są w stanie unieszkodliwić napastnika, wyszukać osobę zaginioną czy poszukiwaną, a nawet natrafić na śmiertelne ofiary. Szkolenie takich psów to proces, podczas którego przewodnik tworzy silną więź ze swoim zwierzęciem, a wraz z instruktorami uczy psa pokonywać różne przeszkody oraz szkoli go pod kątem posłuszeństwa, tropienia i obezwładniania przestępców.

W tym roku Małopolska Policja zaopatrzyła się w 10 nowych psów służbowych: 6 owczarków niemieckich, 3 belgijskie i 1 holenderski. Po jednym psu przekazano do jednostek w Oświęcimiu, Nowym Sączu, Nowym Targu i Suchej Beskidzkiej, natomiast aż 6 trafiło do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Trzy ostatnio zakupione psy nadal uczęszczają na szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Świeżo nabyty roczny owczarek niemiecki „Szejk” został skierowany na szkolenie do ZKP. Ten przyszły pies patrolowo-tropiący, pod opieką swojego przewodnika st.post. Patryka Fedorowicza, będzie przechodził przez specjalistyczne szkolenie w Sułkowicach. Przez blisko 5 miesięcy „Szejk” będzie doskonalił swoją sprawność fizyczną, uczył się posłuszeństwa i opanowania, aby zachować spokój w niebezpiecznych sytuacjach i stworzyć dobrze zgraną parę ze swoim przewodnikiem. Wszystkie zdobyte na szkoleniu umiejętności i wzajemne zaufanie między policjantem a psem będzie wykorzystywane w codziennej służbie na terenie Krakowa. Głównymi zadaniami „Szejka” będą tropienie śladów ludzkich, utrzymanie lub przywrócenie naruszonego porządku publicznego oraz zatrzymywanie osób.

W tym samym czasie do służby w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie wróciła suczka „Skała”, owczarek belgijski specjalizujący się w wykrywaniu materiałów wybuchowych, będąca pod opieką st.sierż. Sebastiana Wypchała.

Łącznie w szeregach Małopolskiej Policji jest obecnie 81 psów służbowych: 47 patrolowo-tropiących, 1 tropiący, 16 specjalizujących się w wyszukiwaniu substancji wybuchowych, 15 do wyszukiwania narkotyków oraz 2 do poszukiwania zwłok.