Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie podjął decyzję o przedłużeniu umowy na obsługę lokalnej komunikacji z firmą Mobilis na następne 10 lat. Wiadomość tę przekazało do publicznej wiadomości przez biuro prasowe miejskiego samorządu. Wraz z nowym kontraktem, mieszkańcy mogą spodziewać się wprowadzenia nowych linii autobusowych.

Przetarg na obsługę komunikacji miejskiej w Krakowie, po raz kolejny został wygrany przez firmę Mobilis. Biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa poinformowało, że obie strony podpisały umowę na kolejne 10 lat. Według umowy, firma Mobilis będzie odpowiedzialna za operacje na łącznie 29 liniach autobusowych – obecnie obsługuje ich 19. Flota firmy zostanie zasilenia dodatkowymi 151 pojazdami: w tym 91 będą to autobusy przegubowe napędzane gazem ziemnym (CNG), 43 to standardowe autobusy (CNG), a także 6 autobusów MIDI+ (CNG), 6 spalinowych autobusów Mini (Euro6) i 5 elektrycznych autobusów Mini. Warto dodać, że wszystkie pojazdy, które będą jeździły po krakowskich ulicach od nowego roku, będą miały najstarszy rok produkcji 2024.

Wg informacji umieszczonej na stronie Urzędu Miasta Krakowa, nowy kontrakt zacznie obowiązywać od 19 października 2024 roku. Całkowita kwota przeznaczona przez miasto na sfinansowanie zamówienia wynosi 1 383 802 894 zł brutto, jednak może ulec zmianie w przyszłości ze względu na ewentualne waloryzacje.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Urząd Miasta Krakowa, jedna z nowych linii autobusowych będzie miała następującą trasę: „Nowy Kleparz” – ul. Prądnicka, ul. Pielęgniarek, ul. Prądnicka, ul. Lekarska, ul. ks. Siemaszki, ul. Jaracza, ul. Żabiniec – „Żabiniec”. Częstotliwość kursów ma wynosić co 10 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza nimi w dni powszednie oraz co 20 minut w dni wolne. Autobusy będą kursowały na trasie obsługiwanej przez specjalnie pozyskane pojazdy klasy mini o długości od 5,8 do 8,6 metra i minimalnej pojemności 26 pasażerów.

Kolejna planowana trasa to Mydlniki – Salwator przez Wolę Justowską z częstotliwością co 20 minut w godzinach szczytu i co 30 minut poza nimi w dni powszednie oraz co 30 minut w ciągu dnia i co 60 minut w godzinach porannych i wieczornych w dni wolne. Ta linia również będzie obsługiwana przez pojazdy typu mini, ale z tradycyjnym napędem.

Na koniec warto wspomnieć, że Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie ma w planach wprowadzenie kolejnych nowych linii autobusowych m.in. na ulicach Mistrzejowickiej, Kozienickiej, Widłakowej, Tetmajera oraz w Grębałowie.