Walki po ulicach Krakowa to nie film fantasy, ale rzeczywistość, która nadejdzie już w przyszłym tygodniu. Siedem figur smoków zostanie zainstalowanych na placach, ulicach i w parkach tego uroczego miasta. Można będzie spotkać takie postacie jak Smok: Geodeta, Fotograf, Malarz oraz Smoki z Rybą, Latawcem i Mapą. Dodatkowo, dziesięć nowych smoczych rzeźb jest już przygotowanych do wyeksponowania na ulicach pod Wawelem.
To jednak tylko początek smoczej inwazji. Już niedługo smoki zasiedlą takie miejsca jak Kładka o. Bernatka, tereny wokół Szkoły Podstawowej nr 29, schody przy Parku Bednarskiego, Plac Axentowicza oraz Park Krakowski i Jordanowski. To wszystko dzieje się dzięki kreacji smoczego szlaku – unikalnego projektu zaproponowanego przez mieszkańców Krakowa w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta.
Jak informują urzędnicy miejscy, „Smok zawsze był symbolem naszego miasta i krakowianie od zawsze darzyli go szczególną sympatią. Dlatego, korzystając z budżetu obywatelskiego, mieszkańcy Krakowa zdecydowali o wzbogaceniu miasta o kolejne smocze postacie”. Zapowiedzieli również, że już w przyszłym tygodniu rozpoczną instalację siedmiu smoczych figurek.
Zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna figury pojawią się w Dzielnicy XIII Podgórze i V Krowodrza. Smoki rozgością się na kładce o. Bernatka, kolorowych schodach przy ul. Tatrzańskiej, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 29, na placu Axentowicza, oraz w Parku Krakowskim i Jordanowskim. Te lokalizacje zapewnią smokom komfortowe miejsca do zamieszkania, przy jednoczesnym poszanowaniu przestrzeni i kulturowego krajobrazu miasta.
Nowe krakowskie atrakcje nie będą jednak straszyć ani pluć ogniem. Ich zadaniem będzie nawiązywanie do miejsc, które zasiedlą. Przygotowywane są one we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projektantami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek.