Już w najbliższą niedzielę, turyści i mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać z oferty Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich. To doskonała okazja do odkrywania miejsc niedostępnych na co dzień, zwiedzania wystaw oraz udziału w spacerach i warsztatach.

Najbardziej oczekiwane wydarzenie weekendu to zaplanowane na sobotę 18 listopada symboliczne osadzanie Chochoła – obrzędu zakrywania róży słomą – które odbędzie się w Bronowicach, będących na ten czas młodopolską wsią. Wydarzenie organizuje Muzeum Krakowa, które przygotowało szereg atrakcji dla odwiedzających, w tym performatywne zwiedzanie Rydlówki – miejsca pełnego duchów z dramatu Wyspiańskiego.

Sobota przyniesie także kolejną edycję Festiwalu Czekolady, Kawy i Słodkości w centrum handlowym Serenada. Miłośnicy słodyczy będą mieli okazję do skosztowania niezliczonej ilości czekoladowych specjałów, a także uczestniczenia w warsztatach związanych ze słodkościami – od dekorowania pierników po tworzenie własnej tabliczki czekolady. Dodatkową atrakcją będzie wielka fontanna czekolady oraz tort urodzinowy – Serenada obchodzić będzie swoje 6. urodziny.

Od piątku 17 listopada do niedzieli 19 listopada Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na Festiwal im. Mikołaja Kopernika, składający się z różnorodnych pokazów, wykładów i warsztatów upamiętniających tego wybitnego astronoma.

W Zamku Królewskim na Wawelu od 17 listopada dostępna jest nowa ekspozycja prezentująca dzieła mistrzów renesansowego malarstwa włoskiego, w tym arcydzieło „Madonna z dzieciątkiem” Giovanniego Belliniego.

Krakowskie Forum Kultury zachęca do udziału w sąsiedzkiej wymianie ubrań, książek czy roślin w Klubie Strych. Tego samego dnia odbędzie się również projekt „Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie”, który oferuje blisko 80 różnych wydarzeń związanych z rzemiosłem i sztuką użytkową.

W Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 odbędzie się „Urodziny Malucha” – wystawa zdjęć kolekcji Miłosza Walczowskiego poświęcona Fiatowi 126p, najlepiej znanemu jako Maluch. Dodatkowo, Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na cykl spotkań „Zagrajmy se po krakosku w Rummikub”.

Kolejną nową ekspozycję można zobaczyć w Muzeum Narodowym – „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”, będącą częścią cyklu „4x nowoczesność”. Wystawa skupia się na powojennym okresie w Polsce, który charakteryzował się wieloma ograniczeniami o różnym charakterze.