Kapitalni funkcjonariusze służb ścigania niedawno zatrzymali grupę przestępczą, której specjalizacją były oszustwa wykorzystujące metody „na policjanta” oraz „na wypadek”. Działający na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego, zdołali doprowadzić do aresztowania trzynastu osób, wśród których znaleźli się tzw. „telefonistów”, „logistyków” i „odbieraków”. Każda z tych osób została przesłuchana w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Przestępczy mechanizm działania zdemaskowany przez warszawską policję obejmował popularne metody oszustw, nazywane „na policjanta” i „na wypadek”. Oszuści kontaktowali się telefonicznie ze swoimi ofiarami, udzielając im informacji o rzekomych akcjach policyjnych przeciwko bankowym przestępcom lub wypadkach drogowych z udziałem ich bliskich. Następnie żądali od nich środków finansowych lub kosztowności. W większości przypadków ofiarami padali starsi ludzie, którzy często oddawali przestępcom swoje oszczędności. Od lutego 2023 roku do marca bieżącego roku, oszuści w ten sposób wyłudzili od co najmniej 34 osób kwotę zbliżoną do 700 tysięcy złotych.
Podczas rozleglej operacji, funkcjonariusze warszawskiego Wydziału Kryminalnego wspierani przez stołeczny Wydział Dochodzeniowo – Śledczy, CPKP BOA oraz policjantów SPKP z Warszawy, Kielc, Łodzi, Białegostoku, Lublina i Radomia, jednocześnie wkroczyli do mieszkań i aresztowali trzynastu członków przestępczej grupy działającej na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego.
Wśród zatrzymanych znalazły się osoby o różnych rolach w strukturze przestępczej organizacji. Dwoje mężczyzn w wieku 23 lat oraz jeden 28-latek byli odpowiedzialni za telefoniczny kontakt z ofiarami. Ośmiu innych uczestników, w wieku od 18 do 68 lat, zajmowało się logistyką, a dwóch mężczyzn w wieku 22 i 25 lat odbierało wartości od pokrzywdzonych.
Podczas operacji, oprócz telefonów komórkowych i kart SIM, policjanci zabezpieczyli również duże ilości gotówki w różnych walutach, biżuterię, drogie zegarki oraz broń gazową.
W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszystkim zatrzymanym osobom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na wniosek prokuratora, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu jedenastu z nich na okres trzech miesięcy. Pozostałej dwójce podejrzanych nałożono policyjny dozór.
Przestępcom grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje sprawę.