Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, podczas niedawnej rozmowy radiowej z Jackiem Bańką w Radiu Kraków, po raz drugi w krótkim czasie poruszył temat potencjalnego wzrostu cen biletów miejskiego transportu publicznego. Wskazał na szczegółowe aspekty tej kwestii, przy okazji zaznaczając, że obecnie ceny biletów okresowych w Krakowie są najniższe w Polsce. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w innych dużych miastach kraju.
Aleksander Miszalski podkreślił kryzys finansowy miasta, mówiąc otwarcie, że miejska kasa jest pusta. Zastrzegł, że choć występuje nadwyżka operacyjna, to jednak budżet nie posiada wystarczających środków, zwłaszcza na potrzeby transportu. Według prezydenta konieczne jest działanie – albo znalezienie dodatkowych funduszy, albo wprowadzenie korekty taryfy.
Miszalski przyznał, iż ceny biletów jednorazowych w Krakowie są stosunkowo wysokie. Mimo to, bilety sieciowe są najtańsze w kraju. Jego zdaniem, przez ostatnie lata inflacja oraz koszty energii i pracy znacząco wzrosły. W tym samym czasie ceny biletów utrzymały się na stabilnym poziomie. Dla porównania, w Krakowie bilet jednoprzejazdowy, ważny przez 60 minut, kosztuje 6 złotych, podczas gdy miesięczny abonament dla mieszkańca to wydatek rzędu 90 złotych.
Porównując taryfy z innymi miastami, w Poznaniu cena 30-dniowego Biletu Metropolitalnego na strefę A wynosi 119 złotych. Jednak tamtejsza taryfa jest nieco odmienna, oferując bilety przystankowe, których cena zależy od liczby pokonanych przystanków. Bilet Metropolitalny na trasę do 6 przystanków kosztuje tam 69 złotych.
Miesięczny bilet w Gdańsku kosztuje 117 złotych. Cena biletu metropolitalnego miesięcznego, obowiązującego w pojazdach ZTM w Gdańsku i ZKM w Gdyni oraz MZK Wejherowo, wynosi 156 złotych.
We Wrocławiu za bilet ważny przez 30 dni na wszystkie linie komunikacji miejskiej trzeba zapłacić 110 złotych. Natomiast w Łodzi bilet 30-dniowy z kartą łodzianina to wydatek 140 złotych.
Ceny najbardziej podobne do krakowskich obowiązują w Warszawie. Tam bilet warszawiaka (30-dniowy) jest za 98 złotych, a miesięczny bilet imienny (30-dniowy) za 110 złotych i obowiązują na przejazdy tramwajami, autobusami, ale także metrem i koleją.
W Krakowie bilet miesięczny na przejazdy tramwajami, autobusami i koleją to wydatek 159 złotych.