W dniu 10 grudnia, wtorek, odbędzie się czasowe zamknięcie fragmentu drogi ekspresowej S7, popularnie znanej jako zakopianka. Szczególnie dotyczy to przerwania ruchu przez tunel przebiegający pod Luboniem Małym. Powodem tej decyzji są przewidziane ćwiczenia służb ratunkowych. Droga będzie nieprzejezdna od godziny 20:00, a pojazdy zostaną skierowane na trasę objazdową.
Planując podróż w kierunku Zakopanego, jadąc od strony Krakowa, w wyznaczonym dniu napotkasz na pewne utrudnienia. Wtorkowy wieczór 10 grudnia przyniesie bowiem czasowe zamknięcie części nowej zakopianki oraz konieczność korzystania z objazdów. Przyczyną tych trudności są zaplanowane ćwiczenia służb ratunkowych. Tunel będzie niedostępny dla ruchu od godziny 20:00 aż do północy.
Głos w tej sprawie zabrał Kacper Michna, starszy specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA. Poinformował on, że o godzinie 20:00 zostanie zablokowany ruch przez zakopiankę na odcinku od węzła Lubień do węzła Skomielna Biała. Kierujący pojazdem w stronę Nowego Targu będą zmuszeni zjechać na drogę wojewódzką nr 968 do Mszany Dolnej. Następnie, skręcając w prawo na drogę krajową nr 28 dotrą do węzła Skomielna Biała i powrócą na trasę S7. Z kolei kierowcy jadący w stronę Krakowa na węźle Skomielna Biała będą musieli skorzystać z DK28 prowadzącej do Mszany Dolnej, skąd po skręcie w lewo na DW968 wrócą na zakopiankę przez węzeł Lubień.
Zarząd dróg poinformował również, że przeprowadzanie ćwiczeń ratunkowych w tunelach znajdujących się na trasach transeuropejskiej sieci transportowej jest obowiązkowe i musi mieć miejsce co najmniej raz w roku. Takie działania miały już miejsce w 2023 roku.
Tunel pod Luboniem Małym, stanowiący część trasy ekspresowej S7 zwanej zakopianką, znacznie ułatwił i przyspieszył podróż między Krakowem a Zakopanem. Jest to duża pomoc dla kierowców ciężarówek, którzy często mieli trudności ze stromymi podjazdami i wąskimi drogami, szczególnie podczas opadów śniegu, powodując tym samym długotrwałe korki.
Budowa drogi ekspresowej S7 pomiędzy Lubniem a Rabką-Zdrój, z kluczowym elementem w postaci tunelu, była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całość inwestycji kosztowała ponad 2,5 mld zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło niemal 1,3 mld zł. Tunel, nazwany na cześć Marii i Lecha Kaczyńskich, został oficjalnie otwarty 12 listopada 2022 roku.