Policja oficjalnie odniosła się do smutnego wydarzenia, które wstrząsnęło Andrychowem w zeszłym tygodniu – śmierci 14-letniej dziewczyny. Powiadomiła, że zapoczątkowano procedurę dyscyplinarną.

W dniu 28 listopada, we wtorek, funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki z Andrychowa. Miała ona udać się do Kęt, jednak w trakcie podróży poinformowała swojego ojca telefonicznie, że czuje się źle i nie jest pewna swojej lokalizacji.

Jak się później okazało, dziewczynka spędziła kilka godzin na parkingu niedaleko jednego ze sklepów w Andrychowie. W końcu jeden z przechodniów zainteresował się jej losem, przeniósł ją do sklepu i wezwał pogotowie. Dziewczynkę przewieziono do szpitala w Krakowie, ale niestety nie udało się jej uratować. Jak poinformował Janusz Kowalski, rzecznik Prokuratury Okręgowej, wstępne wyniki sekcji zwłok wskazują, że przyczyną zgonu 14-letniej Natalii był potężny krwotok mózgowy, który doprowadził do śmierci mózgowej.

Policjawydała oświadczenie na temat tego tragicznego incydentu. Informuje w nim o przeprowadzonej kontroli działań swoich funkcjonariuszy z Andrychowa. Przeprowadzono analizę monitoringu, odtworzono rozmowy telefoniczne, sprawdzono materiały przygotowane przez policjantów oraz oceniono prawidłowość wydawanych poleceń i podejmowanych decyzji.

Według oświadczenia policji, funkcjonariusze podjęli wiele działań, próbując odnaleźć zaginioną 14-latkę. Te działania obejmowały sprawdzenie szpitali, wysłanie informacji do sąsiednich jednostek o poszukiwaniach oraz kontakt z lokalnym przewoźnikiem autobusowym – ze względu na informacje wskazujące, że dziewczyna mogła wsiąść do autobusu i opuścić obszar Andrychowa. Policja skierowała również wniosek do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie o zlokalizowanie numeru telefonu dziewczyny i podjęła decyzję o wcześniejszym zorganizowaniu przewodnika z psem tropiącym (policjant miał rozpocząć pracę tylko po południu). W ramach działań poszukiwawczych sporządzono również komunikat, który został rozesłany do mediów i opublikowany na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Jednak kontrola wykazała, że mogło dojść do uchybień proceduralnych. Dlatego komendant wojewódzki zdecydował o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko czterem policjantom z Andrychowa. Równocześnie śledztwo prowadzi prokuratura.

Policjanci tłumaczyli swoje milczenie w mediach i społeczności w ciągu ostatnich dni koniecznością zakończenia czynności kontrolnych i uzyskania możliwości przedstawienia oficjalnego stanowiska.