Inspirowana architektonicznymi skarbami stolicy Małopolski, szopka krakowska charakteryzuje się unikalnym połączeniem różnorodności stylów, kreśląc postacie z wielu wymiarów. Znajdziemy tu nie tylko aniołów grających na instrumentach muzycznych jak skrzypce czy trąby, ale także typowe dla Krakowa postacie zwanymi andrusami. Z tej przyczyny tegoroczna trasa spacerowa „Wokół szopki” została zaprojektowana wokół muzycznych elementów charakterystycznych dla Krakowa, skupiających się na miejscach i postaciach ściśle powiązanych z tym miastem. Podczas wędrówki po Starym Mieście (które według renesansowego historyka Marcin Bielskiego swoim kształtem przypomina lutnię widzianą z perspektywy ptaka) oraz jego okolicach, będziemy mogli delektować się zarówno muzyką klasyczną, jak i ulicznymi piosenkami, poezją, jazzem czy nawet rock and roll’em.
Aktywne przechadzki po zimowym mieście pełnym świątecznej atmosfery, czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi czy możliwość pokazania turystom jak wygląda Kraków w świątecznym nastroju, to wszystko sprawia, że grudzień w tym mieście jest wyjątkowy. Oglądanie szopek krakowskich można zrealizować według własnego planu i tempa, a najważniejsze jest wspólne celebrowanie tego magicznego okresu.
W tym roku projekt „Wokół szopki” oferuje również zorganizowane atrakcje, które umożliwiają głębsze zrozumienie i docenienie świata bajek stworzonych przez krakowskich szopkarzy. 14 grudnia o godzinie 12:00 zaplanowany jest spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, który rozpocznie się na Placu Świętego Ducha. Spacer jest darmowy i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Audiodeskrypcja dla osób z niepełnosprawnością wzroku w języku polskim i angielskim dostępna jest poprzez skanowanie kodów QR dostępnych przy 10 szopkach.
17 i 26 grudnia organizowane będą spacery z przewodnikiem po trasie krakowskich szopek. Udział w spacerach jest odpłatny (5 zł) i wymaga wcześniejszego zapisu oraz zakupu biletu.
6 stycznia odbędzie się spacer z dyrektorem Muzeum Krakowa, Michałem Niezabitowskim, który poprowadzi nas po muzycznych ścieżkach „Wokół szopki”.