Na ulicach Krakowa zaczęto intensywniej usuwać porzucone hulajnogi, wynikające z umowy podpisanej w zeszłym roku, która wprowadzała specjalne punkty mobilności i zobowiązywała wybraną firmę do zbierania pozostawionych pojazdów. Do chwili obecnej, blisko 5 600 hulajnóg zostało już usuniętych, a nowa umowa na sezon 2021 jest obecnie przygotowywana. W tym roku obszar sprzątania będzie jeszcze większy niż dotychczas.

Wraz z nadejściem wiosny, na krakowskich ulicach obserwuje się więcej osób korzystających z hulajnóg, zarówno własnych jak i tych wypożyczanych od komercyjnych firm. Jak przypomniano, w roku ubiegłym miasto zawarło umowy z trzema takimi firmami, które teraz opłacają wynajem miejsc przeznaczonych na legalne parkowanie ich hulajnóg. W mieście powstało 169 tak zwanych „punktów mobilności”, a pozostawienie hulajnogi gdziekolwiek indziej w obrębie drugiej obwodnicy miasta jest zabronione.

Jeśli ktoś zostawi wynajęty pojazd poza wyznaczonym miejscem, podlega on relokacji, co oznacza, że zostaje przewieziony do najbliższego punktu mobilności z wolnymi miejscami. Koszt tej operacji ponosi firma, której hulajnoga została porzucona. Od sierpnia ubiegłego roku (kiedy weszła w życie umowa) do chwili obecnej miało miejsce około pięć i pół tysiąca takich interwencji.

W zimowych miesiącach, gdy kontrakt z firmą sprzątającą hulajnogi wygasł, zadanie to przejęły same firmy wypożyczające oraz pracownicy ZTP. Od grudnia do końca lutego łącznie przeprowadzono jedynie 58 takich działań (w tym tylko 2 w lutym).

Z uwagi na rosnącą liczbę hulajnóg, już niedługo zostanie podpisana nowa umowa na usuwanie pojazdów pozostawionych przez ich nieodpowiedzialnych użytkowników. Wybrano już firmę, która skutecznie zajmowała się tym zadaniem w zeszłym roku i ma w tym zakresie odpowiednie doświadczenie. Zwycięzcy przetargu, w którym brały udział dwie firmy, przyznano kontrakt na podstawie oferowanej ceny. Nowy operator ma rozpocząć swoje działania w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Umowa będzie obowiązywała do końca roku.

Na początku, obszar obsługiwany przez firmę będzie taki sam jak przedtem. Jednak od kwietnia planowane jest stopniowe rozszerzanie tego obszaru. W związku z tym planuje się wprowadzenie około 130 nowych punktów mobilności, co oznacza, że ich łączna liczba wzrośnie do około 300. Punktami te będą rozmieszczone na obszarze podobnym do Strefy Płatnego Parkowania, co oznacza, że teren działania firmy relokującej rozszerzy się na zachód w kierunku alei Kijowskiej i obejmie m.in. Grzegórzki i os. Oficerskie od strony północnej i wschodniej.

Ważną informacją dla użytkowników hulajnóg jest fakt, że w tym roku w punktach mobilności pojawią się także hulajnogi od nowej firmy, która nawiązała współpracę z miastem. Ta firma również będzie opłacać wynajem miejsc przeznaczonych na legalne zwroty hulajnóg (opłaty te są pobierane przez cały rok, także zimą).

Oczywiście, to również oznacza, że nowe hulajnogi będą zbierane i przewożone do punktu mobilności, jeżeli zostaną porzucone na chodniku lub trawniku, pod warunkiem, że dany punkt będzie miał jeszcze wolne miejsca (każdy punkt ma ograniczoną pojemność, którą dzieli na cztery firmy).