Miasto Królów Polski, stolica małopolski – Kraków. To nie tylko przepiękny rynek, Sukiennice pełne rękodzieła i kościół Mariacki.
To urokliwe miasto na południu Polski oferuje wiele innych, niecodziennych atrakcji turystycznych, które zadowolą zarówno dorosłych jak i najmłodszych. Jedną z takich atrakcji, której nie sposób pominąć, jest wizyta w jamie Smoka Wawelskiego.
Legenda o Smoku Wawelskim
Opowieść o Smoku Wawelskim to jedna z najbardziej znanych polskich legend. Pierwsze wzmianki o Smoku Wawelskim pochodzą z przełomu XII i XIII wieku i znajdują się w Kronice Wincentego Kadłubka. Wedle krążącej od lat legendy, Smok ten miał terroryzować mieszkańców miasta, którzy musieli składać mu ofiary z bydła. Wielu rycerzy próbowało pokonać żarłocznego smoka, jednak z marnym skutkiem – smok pożerał każdego, kto stanął mu na drodze. Dopiero sprytny Szewczyk, który wypchał bydlęce skóry siarką, pokonał potwora podstępem – smok męczony pragnieniem po zjedzeniu siarki pił, pił i pił… aż w końcu pękł.
Jaskinia znajduje się na bulwarach wiślanych pod Wzgórzem Wawelskim, na którym stoi Zamek Królewski. Wejście do jamy strzeże smok – ziejąca ogniem rzeźba z brązu, przedstawiająca legendarnego właściciela jaskini. Chociaż z zewnątrz jaskinia nie wygląda imponująco, jej wnętrze może zaskoczyć! Długość podziemi szacowana jest na 270m, z czego 80m stanowi trasa udostępniona dla turystów.
Trasa wiedzie przez korytarze i imponujące komory ze skamielinami i urozmaiconą rzeźbą krasową, sięgające nawet 10m wysokości i 20m szerokości. Boczne części jaskini, odchodzące od pierwszej komory to wąskie korytarze, dostępne głownie dla zapalonych grotołazów, tylko po otrzymaniu odpowiedniego zezwolenia. W tej niedostępnej części jaskini można spotkać studniczka tatrzańskiego – rzadko występującego skorupiaka. Niegdyś w pieczarze mieściła się słynna karczma, a główna sala biesiadna znajdowała się w środkowej komorze jaskini. W Smoczej Jamie zamontowano oświetlenie, schody oraz barierki, aby miejsce było lepiej przystosowane do ogromnej ilości turystów odwiedzających jaskinię w ciągu roku.
Dogodna lokalizacja i niewielka cena biletu wstępu (za wstęp do Smoczej Jamy zapłacimy mniej niż 10zł!) czynią z tej atrakcji obowiązkowy punk podczas wycieczki do Krakowa. Warto pamiętać, że znajdująca się w jaskini trasa turystyczna jest niedostępna zimą. W pozostałe miesiące, warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie – w Smoczej Jamie może być chłodno, nawet latem.